Menu

Dejavu Nedir ? Dejavu Ne Demek ?


dejavu-nedir-dejavu-ne-demek

Dejavu nedir?

Dejavu kelimesi, Fransızcadan türetilmiş ve o haliyle kullanılan psikolojik bir durumu anlatan bir kelimedir. “Deja” kelimesinin anlamı Fransızcada daha önceden olmuş anlamına gelmekte ve “voir” kelimesi de görmek anlamına gelmektedir. Bu iki kelime birleştirilince voit kelimesi, geçmiş zaman eki olan “vu”ya dönüşmüş ve “dejavu” kelimesi ortaya çıkartılmıştır. Dejavunun en yalın anlatımı, yaşanan herhangi anlık bir olayı sanki daha öncesinden yaşamış ya da o anlık görülen bir yeri veya görüntüyü daha önceden görmüş olma hissiyatını hissetmektir. Bu hissin en çok yaşandığı dönem kişinin 15 yaşla 25 yaş arasında olduğu dönemlerdir. Dejavu yaşanması asla anormal bir durum değildir, zaten 10 kişiden 8’i ya 9’u hayatları boyunca mutlaka 1 kez dahi olsa dejavu olmuştur. Beyin üzerine çalışmalar yapan uzmanların ortak görüşü neticesinde dejavu olmanın gayet bir durum olduğu kabul edilirken çok sık dejavu yaşanmasının psikolojik bir rahatsızlığın göstergesi olarak ortaya çıkabilmesinden ötürü bu tip durumlarda bir kontrole gidilmesi önerilmektedir.

Dejavunun sebepleri nelerdir?

Dejavuyla ilgili bugüne kadar pek çok farklı alanda pek çok farklı görüş bildirilmiştir. Bilimsel açıklamaları bir kenara koyup doğa üstü olgulara ve olaylara inanan kişilerin dejavuyu sıklıkla bu tip durumlarla bağdaşlaştırdıkları görülmektedir. Örneğin bazı inanışlara göre dejavu, paralel evrendeki yaşantımızdan bir taım görüntülerin buradaki yaşantımıza yansımasıyla alakalıdır. Başka bir görüşe göreyse dejavu, reenkarnasyondan dolayı ortaya çıkmaktadır. Reenkarnasyon geçiren kişinin tekrardan yaşamaya başladığı hayatta geçmiş hayatından hatırladığı parçalar reenkarnasyona sebep olmaktadır. Dejavu, bazı durumlarda bilincin engel olamadığı şekillerde de ortaya çıkabilmektedir. Depresyon sürecinde olan bir birey, kendisini depresyona sokan olayı ya da sebebi unutamayıp o anı tekrar tekrar yaşıyor gibi olabilmektedir. Bilim dışı sebeplerin yanında bir de olayın gerçekleşmesine sebep olan beyinsel fonksiyonlar bulunmaktadır. İnsan beyni, ya yorgunluk hissinden dolayı ya da başka bir sebepten dolayı bir görüntüyü, herhangi bir bilgiyi, bir sesi kendi içerisine kaydettiği esnada algılama sorunu yaşayabilmektedir. Bu algılama sorunundan kaynaklı olarak da beyin algılama sorununu halledip veriyi düzgün bir şekilde aldığında kişi sanki o durumu ikinci kezdir yaşıyormuş hissine kapılabilmektedir. Bunun dışında beyin yapısındaki sağ lob ile sol lobun herhangi bir işleyiş sırasında milisaniyeden daha az bir sürede birbirinden farklı olarak çalışması yine dejavuyu yaratan bilimsel sebepler arasındadır. Çünkü bahsettiğimiz bu milisaniyelik fark, hangi taraf olayı ötekinden daha geç algıladıysa o tarafın olayı daha önce yaşanmış gibi hissedebilmesine neden olmaktadır. Bu gecikmeler çok nadir meydana gelebilmektedir ve sebebi de beyindeki sinir aksonlarında meydana gelen çok küçük sapmalardır. Yapılan araştırmalar neticesinde dünya genelinde yaşayan insanların hayatları boyunca en az  bir kez dejavu yaşadıkları saptanmıştır. Ancak daha da ilginç olan çoğu insanın yaşadıkları dejavuları unutmaları ve en son ne zaman dejavu yaşadıklarını hatırlamamalarıdır.

Jamais-vu nedir?

Dejavu durumu, yazının başından beri anlattığımız şekilde bir olayı ya da durumu daha önceden yaşamışlık hissine kapılmakken bu durumun tam tersi olarak literatürlere geçmiş bir durum daha mevcuttur. Bu durumun adı da “jamais-vu“dur. Jamais-vu yaşayan kişiler, çok uzun zamandır bildikleri bilgilere ve tanıdık oldukları ortamlara yabancılık çekebilmektedirler. Örneğin, jamais-vu olan kişi çok uzun süredir sürekli gidip geldiği bir mekana yabancılık çekebilir ve kendini ilk defa gelmiş gibi hissedebilir. Jamais-vu’nun da ortaya çıkış sebepleri dejavuyla aynı sebeplerden kaynaklanmaktadır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.