Menu

Dandanakan Savaşı Kimlerle ve Ne Zaman Olmuştur ?


dandanakan-savasi-tarihi

Dandanakan savaşının tarihi

1040 yılında Selçuklu devleti ile Gazne devleti arasında gerçekleştirilmiş olan bir muharebedir. Bu muharebe sonucunda kazanan taraf Selçuklu devleti olmuş, savaştan sonra Gazne devleti ise yavaş yavaş çöküş dönemine girip yıkılmıştır.

O dönemlerde Selçuklu devletinin başında olan Tuğrul Bey ve Çağrı Bey, kendi soylarından olan Oğuz boylarını iyi yetiştirebilmek adına bir yurt aramaktaydılar. Devlet kurma amacıyla kaldıkları Horasan bölgesinde, hakimiyet Gaznelilere ait olduğu için sürekli olarak onlarla çatışmışlar ve bu çatışmalar 20 yıl boyunca devam etmiştir.

Genel olarak ortaya çıkan çatışmalarda Selçuklular daha sıklıkla kazanan taraf olmuş ve aynı süreçlerde Selçuklunun tamamen bağımsızlığını ilan etmiş olması Gaznelileri oldukça rahatsız etmiştir. En sonunda konuyu kökten çözmek için Gazne Hükümdarı Sultan Mesud, 1038 yılında Selçukluların üzerine doğru sefere çıkmıştır.

Kendi zırhlı birlikleriyle direkt olarak Nişabur üzerinden Selçuklulara saldıran Sultan Mesud, 16 Ocak 1040’ta şehre girmiş bulunmuştur. Nişabur’un yeteri kadar tahrip edilmesi ve bölgede ciddi olarak bir yiyecek kaynağı eksikliği yaşanması Sultan Mesud’un ordusu için büyük sıkıntı yaşatmıştır. Önce çevre illerden yiyecek getirtmeye uğraşan Mesud, bu fikirden vazgeçip seferi Merv şehrine yönlendirmiştir.

24 Mayıs 1040 tarihinde, Merv-Serah bölgeleri arasında kalan Dandanakan bölgesinde Selçuklular ve Gazneliler savaşmaya başlamıştır. Gazneliler öğlene kadar Selçuklulardan yoğun baskı yeseler de, Dandanakan Kalesi’ne kadar gidebilmeyi başarabilmişlerdir. Kaleye vardıktan sonra ilginç olaylar olmuş; Sultan Mesud ordusunun çok eksik kalan su ihtiyaçlarını tamamlamaları adına onlara kendilerine biraz yakın olan alanlardan gidip su temin etmelerini söylemiştir.

Bu su alıp gelme merasiminde olaylar değişmiş ve Sultan Mesud’un ordusundan tam 375 asker kendi ordusundan ayrılarak Selçukluların ordusuna katılmıştır. Böylece hücum tekrardan gerçekleştiğinde zaten yeteri kadar yorgun ve sayıca azalmış olan Gaznelileri yenmek çok kolay olmuştur. 3 gün sonra biten savaşta Selçuklular üstünlükle savaşı kazanmış ve Sultan Mesud alelacele Gazne’ye geri dönmüştür.

 

 
Son 50 Yorum
  1. eda yıldız
  2. sevim
  3. sanane
  4. birisi
  5. ibrahim mert ( good.comely@hotmail.com )

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.