Menu

Damla Balığı


Çirkin balık türlerinden damla balığı

Canlıların oluşturduğu tabiatta, her canlının var olmasının bir amacı ve görüntüsünün kendi yaşadığı doğal ortamına uyum sağlayacak bir özelliği bulunmaktadır. Yaradılış gereği bazı canlılar dış görünüş olarak gerçekten çok güzel ve çok dikkat çekici gözükseler de, bazı canlıların şansları yaver gitmemekte ve güzel bir görüntüye sahip olamamaktadırlar. Konuyla ilgili araştırma yapılıp genel bir kanıya varıldığında, dünyanın en çirkin hayvanı damla balığı seçilmiştir. Orijinal  adı “blobfish” olan bu canlı da, diğer canlılar gibi güzelliğiyle değil çirkinliğiyle dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Günümüz koşullarında en çirkin canlı olarak kabul edilen damla balığı özelliklerine bakıldığında, çoğu balık türüyle ortak bir noktasının yakalanamadığını söylemek mümkündür. Şekli itibariyle de yapısı itibariyle de çoğu balıktan ayrı bir kategoride bulunan damla balığı, genel yapıları itibari ile yirmi beş santimetreye kadar uzayabilme imkanına sahip olan balıklar olmaktadırlar.

damla-baligi-ozellikleri

Damla balığının görünüşünün değerlendirilmesi

Yapılan anketlerle ve ortak görüşlere dünyadaki en çirkin canlı türü seçilen bu balığı aslında çoğu kişi tanımamaktadır. Çünkü bu balığı normal şartlarda balık avlanmasında ya da yaşadığımız ülkenin denizlerinde yakın mesafede görmek pek mümkün olmamaktadır. Damla balığının yaşadığı yerler genelde derin okyanus denizleri olmakta, en az 600 metrede en fazla 1000 metrede bu balığın var olduğu bilimsel verilere dayanılarak açıklanmıştır.

Bu balığın şeklini ve görünüşünü merak eden insanların çoğu bu damla balığı videolarını açarak bu hayvan hakkında bir bilgi sahibi olabilmektedirler. Damla balığının yüz kısmı, üzgün bir ifadeyi andırdığı için balık sürekli mutsuzmuş hissine kapılınması normaldir.

Bunun dışında bu balığın gayet rahat bir yaşam biçimine sahip olduğu, bulundukları bölgede çevik olarak av peşine düşmek yerine günün çok uzun saatlerinde rahat bir şekilde olduğu yerde durup kıpırdamayarak sadece beslendikleri hayvanlardan birinin önlerinden geçmesini beklemektedirler.

Soyunun tükenme tehlikesi

Damla balıklarının yaşadıkları yerler olan Avusturya bölgesi ve Tazmanya bölgesinde avlanmakta olan balıkçılar, derin bölgelere doğru avlanma gerçekleştirdikleri zaman ağlarına damla balığı takılabilmektedir. Ancak bu hayvanlar her seferinde ağlara takılmakta, tembel ve çevik olamadıkları için tehlikeli alanlardan kaçamamaktadırlar. Böylece damla balığının nesli, bilinçsiz avlanmalar sonucunda tükenecek noktalara da gelebildiğinden avlanma mevsimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.