Menu

Çocuklarda davranış bozukluğu nedenleri ve tedavisi


çocuklarda davranış bozukluğu

Çocuklarda davranış bozukluğu, çocukluk çağının en ciddi problemleri arasında kabul edilmektedir. Çığ gibi büyüyen bu sorunun alt yapısında genelde parçalanmış aileler ve çocukluk çağında yaşanan kötü olaylar ortaya çıkmaktadır.

Çalma, yalan söyleme, bilgisayar bağımlılığı, hırçınlık, sinirlilik, inatçılık sıklıkla görülen davranış bozuklukları arasındadır.

saldırgan çocuk


Bir çocukta davranış bozukluğunun olduğunun kabul edilmesi için yaptığı hareketlerde süreklilik, yoğunluk olması gerekmektedir. Davranış bozukluğunun nedenlerini incelemeye kalktığınızda, karşımıza öncelikle dikkat çekme isteği ortaya çıkmaktadır. Çocuğa uygun zaman ayrılmadığında ve ihtiyacı olan sevgi verilmediğinde sıklıkla davranış bozuklukları ortaya çıkar. Güçlü olduğunu gösterme, intikam alma hissi, çocuğun kendine olan güvensizliği diğer nedenlerdir.

Davranış bozukluğu olan çocuklarla iletişim

En önemli olan madde çocuk ile sağlıklı vakit geçirmektir. Çocuğa vakit ayrılmalı ve sevdiği aktiviteler yapılmalıdır.

Azarlamak, bağırmak, susturmak, şiddet kullanmak çocuklar için en zarlı olaylardır. Çocuk bir birey olarak kabul edilmelidir ve onun fikirleri kesinlikle sorulmalı, hoşnut olmadığı konulara dikkat edilmelidir. Siz çocuğunuza yeterli saygıyı göstermezseniz o da siz göstermeyecektir.

Çocuğunuzun kendine güvenini kazanması için çaba göstermelisiniz. Yaptığı işler övülmeli, takdir edilmelidir. Çocuk olduğu gibi kabul edilip cesaretlendirilmelidir. Çocuğun anne ve baba tarafından sevildiği hissettirilmelidir.

Saldırganlık

Saldırganlığın normal şekli küçük çocuklarda sıklıkla görülür. Sürekli ve aşırıya kaçan saldırganlık bir davranış bozukluğudur. Bu çocuklar uyumsuz, sinirli ve aşırı geçimsizdir. Sürekli olarak kuralları çiğner. Tepkiler ölçüsüzdür.  Öfkesini yenemez ve haklı olduğunu düşünür. Ev içinde ve okulda sürekli olarak sorun ve çatışma vardır.

Saldırganlık nedenleri

Yetişkinlerden görülen cezalar, sevgisizlik,

Babanın olmadığı ortamlarda annenin çocuk ile sürekli olması ile oluşan feminen ortamlar,

Televizyonda seyredilen olumsuz film ve diziler,

Çocuklarla oluşan iletişim kopuklukları,

Çocuğun anne ve babadan şiddet görmesi,

Beyin zarı iltihapları veya beyin zedelenmesi gibi hastalıklar.

Saldırganlığın önlenmesi

Ev ortamında dayak, sözlü şiddet olmamalıdır.

Çocuğun, saldırganlık yaparak isteklerini yerine gelmesine asla izin verilmemelidir. Bu yolla rahatlıkla istediğinin yapıldığını gören çocuk, tekrar yapar ve zamanla saldırganlık bir alışkanlık haline gelir.

Çocuk, saldırgan olduğunda asla dayak uygulanmamalıdır. Çünkü, şiddet saldırganlığın yanı sıra düşmanlık ve kin duygularını geliştirir. Bunun yerine çocuk ile konuşmak ve hareketlerinden ne kadar üzüldüğünüzü anlatmak gerekmektedir.

Çocukla saldırganlık anında konuşulmamalıdır. Bir süre sonra sakinleşince konuşmak faydalıdır.

Çocuğa bazı sorumluluklar verilmelidir ve sorumlulukların sonunda takdir edilmelidir.

Dışarıda oyun oynaması enerjisini boşaltmak açısından yararlıdır.

Çeşitli spor, resim, müzik aleti çalma gibi belirli aktivitelerle uğraşması çocuğu rahatlatacaktır.

Çocuk uzmanı, çocuk psikiyatrisi gibi uzmanlardan kesinlikle destek alınmalıdır.
One Response
  1. Galio

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.