Menu

Cilt Hücreleri Nasıl Yenilenir ?


Beslenmemize ve uykumuza özen göstermek  dışında ışıl ışıl parlayan bir cilt için başka neler yapabiliriz?

İşte tavsiyelerim..

Kozmetik teknolojisinin ilerlediği, genç kalmanın yollarının arttığı bu dönemde, herkes bir “gençlik formülü”nün peşinde. Ama emek vermeden genç kalmanın mümkün olmadığını da unutmamalıyız. Bir sihirli değnekle iki dakikada güzelleşmeyi beklememeliyiz. Uyku düzenimizden, beslenmemize, cilt bakımından, spora hepsi sağlıklı ve genç kalmak için özen göstermemiz gereken konular. Bu yazımda sağlıklı cilt için yapmamız gerekenler üzerinde durmak istiyorum.

En başta uykudan söz edelim. Çünkü çok önemli..  Öncelikle iyi bir uyku mutlaka gerekli. Günlük uyku süresi kişiye ve yaşa bağlı olarak değişmekle birlikte,6 ila 8 saat arası uyku bir yetişkin için yeterli. Uyku genellikle bilinenin aksine tüm vücut sistemlerinin pasifleştiği bir dinlenme süresi değil. Uyku esnasında vücut aktif bir yenilenme sürecine girer. Uyuduğumuz sırada salgılanan melatonin ve büyüme hormonu, cildimiz dahil tüm vücudumuzun yenilenmesini, tazelenmesini sağlar. Yeterli bir uykudan sonra kendiniz de cildinizin daha güzel göründüğünü farkedersiniz..

Güçlü yüz kasları için protein
Sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Sağlıklı beslenme hem fit bir vücut için, hem de sağlıklı, güzel ve pürüzsüz bir cilt için olmazsa olmazlardan… Hücrelerimizin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağ, karbonhidrat, protein, vitamin ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Karbohidratlar; pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllardır ve sıklıkla tüketilmeleri gerekir. Kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko gibi mineraller sebze ve meyvelerde bulunur. Sağlıklı cilt yapısı için çok önemli. Proteinler, kas dokusunu güçlendirmek açısından çok önemlidir. Sağlıklı, güçlü yüz kasları yüzün geç sarkması ve daha uzun süre genç görünmek açısından çok önemli. Hepimizin çok sevdiği yağ ve şeker ise ne yazık ki çok az tüketilmesi gereken gıdalar.

Suyun önemini de unutmayıp kilo başına 40 ml.su içmeliyiz. Su tüm organlarımız gibi cildimizin de başta gelen ihtiyaçlarından. Uykumuza, beslenmemize özen göstermek dışında ışıl ışıl parlayan bir cilt için başka neler yapabiliriz?

Cildimizin temizliği ve cilt tipine uygun kremlerle desteklenmesi son derece önemli. Çevre koşulları nedeni ile cildimiz sürekli kirlenmekte. Caddede keyifli bir yürüyüş sonrasında bile egzoz dumanlarının olumsuz etkisini cildimizde hissedebiliriz. Bu nedenle akşamları, makyaj yapmamış olsak dahi cildimizi temizlemeyi ihmal etmeyelim. Temizleme sonrası tonik uygulamasını pek çok hanımın önemsemediğini görüyorum. Oysaki tonik uygulanması hem gözeneklerin sıkılaşması için, hem de uygulayacağımız nemlendiricinin daha etkin olması için gerekli. Her ürünün her cilde uygun olmadığını aklımızdan çıkarmayalım. Cildimize uygun ürünlerin neler olduğunu saptamak için ise mutlaka bir uzmandan yardım alalım.

Cildi ölü deriden arındımak
Cildimizde kırışıklık, sivilce, leke gibi farklı sorunlarımız varsa, günlük rutin temizliğin yanında özel bakımlarda gerekir. Kırışıklık ve leke tedavisinde peeling uygulamalarından yardım alabiliriz. Merkezlerde yaptıracağınız düzenli peeling uygulamaları ile kırışıklıkların azaldığını ve lekelerin açıldığını göreceksiniz. Peeling uygulamalarını çiçek budamaya benzetebiliriz. Nasıl çiçeklerin yıpranmış dallarını kestiğimizde, yeni taze dallar filizlenirse, cildimize peeling uygulaması yaptırdığımızda da cildimizin üst tabakasındaki kalınlaşmış ölü hücre tabakasını uzaklaştırır ve alt tabakalardan taze hücrelerin filizlenmesini hızlandırırız. Böylece yaşasın daha sağlıklı ve ışıldayan bir cilt!

Kırışıklıklarda Botox’un mucizevi etkisini artık herkes biliyor. Şunun altını çizelim: Botox, bir bakterinin ürünüdür.  Sinir kas iletisini bloke ederek kasların kasılmasını engelleyici etkisi vardır. Biz Botox’un bu özelliğinden yararlanarak mimik kaslarını gevşetiriz. Bu sayede kırışıklıklarda olumlu etki sağlarız. Botox’un “yılan zehiri” olduğu yanlış bilgisi nasıl yayıldı onu  bilmiyorum. Bir bakterinin ürünü olarak Botox’u  kırışıklıklar üzerindeki etkisini  bilim insanları deneylerle yılar önce keşfetmişler.  (Merkezimize başvuran hanımlar arasında da hala botox’un yılan zehiri olduğunu sananlar var. Biz ise  her defasında bunun gerçeğini açıklıyor, onları aydınlatıyoruz)

Bakım kürleri
Cildi besleyen, nemlendiren, kırışıkları açan özel cilt bakım kürleri de elimizdeki yaşlanmaya karşı etkin silahlardan. Botox’dan çekinen hanımlara bunları öneriyoruz. Botox yaptırmış olan hanımlara da cilt kalitesini arttırmak için bu özel kürlerden uyguluyoruz.
Gördüğünüz gibi cildimizdeki pek çok sorun için bilimin sunduğu bir çok olanak var. Fiziksel güzellik tek amaç değil ama, aynanın karşısına geçip kendimizi güzel bulduğumuzda moralimizin yükseldiği ve yaşam sevincimizin arttığı da bir gerçek.

Cilt dostu yaşam için sigaradan uzak durmalı ve güneşin olumsuz etkilerinden kendimizi korumalıyız. Yaza yaklaşmakta olduğumuz şu günlerde güneşten nasıl en iyi şekilde faydalanabiliriz ve güneş koruyucu alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların yanıtlarını bir sonraki yazımda bulabilirsiniz.

Hazırlayan:Aile Hekimliği Uzmanı / Medikal Estetik Hekimi
Dr. Beyhan Arıkan

Kaynak:mynet.com
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. İlknur

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.