Menu

Cilt bozuklukları nedenleri


Cildimiz, vücudumuz için çok önemlidir. Cildimiz sayesinde, dış etkenlerden korunmakta ve hayatımızı sürdürmekteyiz. Cilt, tıp içinde karaciğerin aynası olarak kabul edilmektedir. Cilt güzelliği, içimizden gelmektedir. Karaciğeri ve sindirim sistemini toksinlerden arındırmamış olan veya sağlıklı çalışmayan bir kişide, cilt problemleri kaçınılmazdır. Aynı zamanda ruhsal durum ve stres cilt üzerinde çok etkilidir.

Cilt, pek çok lif ve bağ dokusunun bir ağ gibi örülmesi ile oluşmuştur. Bu nedenle, esnek ve genişleyebilir bir yapıya sahiptir. Fakat yaş ilerlemesi ile bu esnek dokuyu ayakta tutan destekler yavaşlar ve ciltte kırılmalar, sarkmalar, kırışıklıklar oluşur. Bu nedenle, cilt yapısına destek vermek çok önemlidir. Adaçayı, ısırgan, papatya, aloe vera cilt için gereklidir. Fazla baharat tüketimi ve acı baharatlar cildi bozmaktadır. Ancak zerdeçal özellikle yağlı ve sorunlu ciltler için yararlıdır. Dereotu, kişniş, tarçın ve saf gülsuyu faydalıdır. Çok su tüketmek, asitli, acılı, baharatlı gıdalardan uzak durmak gereklidir. Süt, peynir bolca tüketilmeli, mandalina, kırmızı biber, salatalık, balkabağı, havuç, kayısı, şeftali, muz, yeşil yapraklı sebzeler ve zeytinyağını bolca tüketmek, sabah akşam kısa süreli güneşlenmek, ama uzun süre güneşten kaçınmak, cilde sürekli bakım yapmak, yüz kaslarını çok zorlamadan kullanmak genelde cilt güzelliğini sağlamaktadır. Haricen sürülen aloe vera kremleri, A ve E vitamini kremleri, jojoba yağı, susam ve zeytinyağının, gülsuyunun, omega-3 yağının çok faydası vardır.

Cilt yapımızda yapılacak olan en önemli konu, haftada veya ayda bir kez olsun cilt temizliği yapılmasıdır. Banyoda kese attırmak, peeling yapmak en önemli cilt temizliğidir. Böylece ölü derilerden kurtularak, cildin nefes alması sağlanacaktır. Erkekler de son yıllarda cilt bakımına önem vermektedirler. Erkek cildi çok yağlıdır, bu nedenle kırışmaz fakat ilerleyen yaşla birlikte derin çizgiler oluşur. Bu nedenle, erkeklerin de düzenli cilt bakımına ihtiyaçları vardır.
One Response

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.