Menu

Ceza kimdir ne zaman doğdu müzik hayatı ceza’nın albüm isimleri


ceza-kimdir

Asıl adı “Bilgin Özçalkan” olan Ceza, Türk Rap camiasının en önde gelen isimlerinden bir tanesidir. 1977 yılında İstanbul Üsküdar’da doğan Ceza, Rap müzikle çok küçük yaşlarında ilgilenmeye başlamıştır. Ergenlik çağlarında amatör Rap müzik ortamlarına sıklıkla giren Ceza’ya o dönemlerde rapçilerin arasında “diss” adı verilen atışmalarda “Ceza’mız geldi” demelerinden ötürü, kendisine bu lakabı isim olarak kullanmayı uygun görmüştür.

Kendi mesleği elektrik teknisyenliği olan Ceza’nın kendi mesleğiyle çok kısa bir süre uğraştığı ve ardından kendisini küçüklüğünden beri tutkunu olduğu Rap müziğe tamamen adadığı bilinmektedir. 1998 yılı onun Rap camiasına profesyonel olarak girdiği yıldır.

Bu sürece kadar geçirdiği zamanlar araştırıldığında, ilk olarak Ceza’nın ilkokulda bir arkadaşının vasıtasıyla RUN DMC’yi öğrenerek bu tarzı kendisine yakıştırdığı öğrenilmiştir. Bir kaç yıl boyunca bu tarz üzerine kaset vb. müzik öğelerini toplayarak tamamen konuyla ilgili tüm donanımlara sahip olmaya çalışan Ceza, tam o süreçlerde Grup Vitamin’in ortaya çıkmasıyla ikinci dalga bir tarz yakınlığı hissetmiştir. Bu grubun mizah dolu “Rapimsi” müzikleri Ceza’nın oldukça dikkatini çekmiş ve albümdeki tüm şarkıları ezberlemeye çalışarak hızlı konuşma yeteneğini geliştirmiştir.

Son olarak 1995 yılında Türkiye’de Cartel’in patlamasının ardından kendisinin de bu sektörde oldukça başarılı olacağını düşünen Ceza, bundan cesaret alarak Türkçe Rap yapmak adına stüdyoya kayıtlara girmiştir. Az önce de bahsettiğimiz gibi 1998 yılı onun sektöre profesyonel adımlarla girdiği bir dönem olmuş, adının duyulmasıyla birlikte konserler vermeye başlamıştır.

Rap müzikle alakalı bir partide “DR. Fuchs” la tanışmış ve kendisi ile “Nefret” grubunu kurmuştur. 2000 yılında da Hammer Müzik’le anlaşma imzalayıp “Meclis-i Ala – İstanbul” ismini verdiği bir albüm çıkarmıştır. Hemen ertesi yıl da “Anahtar” ismini verdiği albüm çıkmıştır.

Bu süreçlerden sonra arkadaşı Dr. Fuchs askere gitme durumunda kalınca, Ceza hayatında ilk kez solo albüm çıkarmış ve bunun da adına “Medcezir” ismini vermiştir. Bu albümden yine Medcezir parçasına klip çekilmiş, albümünde pek çok Rapçi isimle de düet yaptıkları için bu solo albümü oldukça başarılı olmuştur.

Katıldığı organizasyonlarda “En İyi Şarkı”, “En İyi Albüm” ve “En İyi Rap İcracısı” ödüllerini birer birer toplayan Ceza, kendisi adına en büyük yükselişini de 2004 senesinde elde etmiştir. Bu sene RockIstanbul’da sahne almış, Burcu Güneş’le düet yapmış ve Candan Erçetin’le de aynı şekilde düet yapma şansı yakalamıştır. Kendisine albümünde yer vermiş olan ünlü isimlerden biri daha Mercan Dede olmuştur. Ceza, 2007 yılında “En İyi Türk Sanatçı” ödülünü MTV Avrupa Müzik Ödülleri vasıtasıyla almıştır ve hala müzik hayatı için çalışmalarına devam etmektedir.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Anonim
 3. Anonim
 4. Deniz
 5. M.FERHAT 73 ÇALIŞKAN FAÇİYA
 6. Bensu
 7. tuğcan
 8. Sema
 9. benim adım name
  • menim adım nağme
 10. benim adım name
 11. hhdhj
  • aliimran
   • Bensu
 12. resul_yesil33@hatmail.com
 13. aaaaaykuttttt
 14. ölümüne cEzAcI
 15. OZAN CAN KAYA
 16. OZAN CAN KAYA
  • bir dost
 17. OZAN CAN KAYA
 18. Furkan
 19. sibel
 20. gaye
 21. gözde
 22. elif
 23. ceza_kankisi
 24. selen
 25. kanun
 26. Efe
 27. furkan
 28. oğulcan
 29. serseri
 30. ayşşee
 31. tuğba

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.