Menu

Çelikleme nedir, nasıl yapılır


çelikleme yöntemi

Çelikleme, bahçe çalışmalarında yaygın bir şekilde kullanılan, eşeysiz üreme yoluyla bitki üretme ya da çoğaltma yöntemlerinden biridir.

Asıl bitkiden alınan bir parçanın ki buna çelik denmektedir, toprakta ya da bazı durumlarda suda köklendirilerek aynı bitkiden yeniden üretilmesidir.

çelikleme


Çelik, bitkilerin değişik kısımlarından elde edilebilmektedir. Çeliğin elde edildiği başlıca bölümler kök, gövde ya da dallar ve yapraklardır. En başlıca çelik elde edilen yeri ise, bitkinin gövdesinden elde edilenleridir. Gövde çeliklerinin üçte ikisi toprağın içinde olacak şekilde çelikleme yatağına konulur. Kök çeliklerinin de tamamı toprağın içinde olacak şekilde yerleştirilir. Yaprak çeliklerinde ise yaprak sapları toprağa gömülerek köklendirilmektedir. Bunların dışında yeşil çelik ve göz çeliği adı verilen çelikleme yöntemleri de bulunmaktadır.

çelikleme uygulaması


Çelikleme yapılacak olan toprağın nemli, yumuşak ve hafif olması gerekmektedir. Bazı bitki türlerinde çelikleme işlemi su içinde yapılmaktadır. Uygulanan çeliklerin köklenme oluşumu birçok farklı faktöre bağlıdır. Bu etmenlerin ilki, bitkideki bitki hormonları, karbonhidratlar, vitaminler ve azotlu bileşikler gibi taşınabilir maddelere bağlıdır. Diğeri de sıcaklık, ışık, nem ve oksijen olarak sıralayabileceğimiz çevresel faktörlerdir.

çelikleme çeşitleri


Bazı bitki türlerinde köklenme çok daha rahat ve kolay olmaktadır. Zor köklenen bazı bitkilerde de çevre faktörleri denetim altına alınarak, köklenmeyi uyarmak amacıyla bitki hormonları kullanılmakta ve iyi sonuçlar alınmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.