Menu

CD,DVD İlk Ne Zaman Üretildi ?


cd-ve-dvd

CD ilk ne zaman üretilmiştir?

İngilizce kelimeler olan “Compact Disc” kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş CD (Türkçeye “Yoğun Disk” olarak çevrilebilmektedir), ilk olarak 1926 yılında ortaya çıkartılmıştır bir icattır. O yıl Logie Baird isimli mucit, 25 santimlik bir çapa sahip olan balmumu malzemesinden üretilmiş bir diskin üzerine görüntüleri saklayabilen aygıtın patentini almıştır.

O günden tam 46 yıl sonra, Philips Electronics isimli şirket bu 46 yıl önce bulunan fikri tekrar gündeme getirmiş ve aynı mantıkla yeni bir ürün icat etmiştir. 1972 yılında ortaya çıkardıkları bu icat önce ABD’ye ordan da iki yıl sonra Avrupa’nın çoğu ülkesine gönderilmiştir.

CD ürünü, hammadde olarak polikarbonattan oluşmaktadır. CD’lerin hem sert hem esneyebilir bir yapıda olması, fazla sıcak ortamlara dayanıklı olması ve bunun yanında da ışığı gayet düzgün geçirebilen bir yapıda olması tamamen hammaddesinin polikarbonat olmasından kaynaklanmaktadır.

CD üretimi için özel olarak hazırlanan polikarbonatlar, üretim alanlarına ayrı ayrı 1’er tonluk torbalarla gelmekte, el değmeden üretime ve vakumlamaya sokularak CD üretim alanlarına verilmektedirler. CD’nin bizim gördüğümüz haline gelmesi için bu hammaddeler önce bir takım cihazlarla nemleri alındıktan sonra belirli kaplarda 3 saat boyunca 125 derece sıcaklıkta bekletilerek işlenmeye hazır hale getirilir.

DVD ilk ne zaman üretilmiştir?

İngilizce açılımı “Digital Versalite Disc” olan DVD, yaşadığımız 21. yüzyılın teknolojik ürünlerinden biri olarak kabul edilmektedir. CD’ye nazaran daha iyi görüntü kalitesi, daha iyi ses kalitesi ve veri saklama kapasitesi sunan DVD’ler; hem kişilere verilerini saklamak için yeterli alan yaratmış hem de içerisine yüklenen filmler ve müzikler sayesinde keyifli vakitler geçirmelerine vesile olmuştur.

DVD’nin üretim aşaması da tıpkı CD gibidir. Yalnız ikisini birbirinden ayıran en büyük fark; CD’nin kalınlığının  1.2 mm olması ve DVD’nin ise 0,6 mm olmasıdır. Bunun yanında CD toplam 700 MB hafızaya sahipken DVD’de toplam 4.7 GB kapasite bulunmaktadır.
Son 50 Yorum
  1. Adminimini
  2. Anonim
  3. sema gökcül
  4. ela
  5. Yalçın Sözen
  6. Gözde Doğa Uğurluol
  7. ali
  8. Yönetici
  9. Delia

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.