Menu

Çay Lekesi Nasıl Çıkar ?


Çay lekesi nasıl yok edilir?

Özellikle yaşadığımız ülke ele alınırsa, beslenme alışkanlıklarımıza ve kültürümüze bakıldığında toplumumuzda su içeceğinden sonra en çok tüketilen ikinci içeceğin çay olduğunu görmek şaşırtıcı bir durum olmamaktadır. Çayın bu kadar sevilen ve bu kadar tüketilen bir içecek olması; evlerde, iş yerlerinde, kafelerde vb. mekanlarda sürekli olarak tüketilen çayların bir kaza sonucunda dökülmesi ve döküldüğü ortamda zorlu bir leke yaratması da kaçınılmaz olmaktadır.

Kadınların çözüm bulmakta en çok zorlandığı lekelenmeler kuşkusuz kahve lekesi ve çay lekesidir. Sıklıkla içilen bu içeceklerin oluşturduğu lekelenmelerin ortamdan kusursuz bir şekilde çıkartılıp iz kalmaması için titizlik gösterilen bir temizleme işlemi uygulanılması gerekmektedir.

Çay lekesi nasıl çıkarılır?

  •  Giysideki çay lekesi için çözüm : Giysideki çay lekesine işlem uygulamadan önce, giysiyi ters çevirerek öncelikle soğuk suyla yıkamak gereklidir. Sonrasında ağartıcı ürün içermeyen bir deterjanla soğuk su kullanarak bu çay lekesinin üzerine bu karışım dökülmelidir. Eğer lekeye hemen müdahale ettiyseniz karışımı yedi ya da sekiz dakika, eğer müdahalede geç kaldıysanız yarım saat kadar bekletmeniz gerekmektedir.

cay-lekesiyle-ugrasmak

  • Halıdaki çay lekesi için çözüm : Halıya direkt olarak beyaz kağıt havlu bastırılarak çayın ıslaklığını halıdan almamız gerekmektedir. Peçeteyi emebileceği yere kadar emdirip halıdaki nemlilik miktarı yok denecek kadar az seviyede kalana kadar bu işleme devam edilmelidir. Son olarak toz çamaşır deterjanını hafif köpürtüp halıya bastırıp bir kaç dakika bekleterek nemli bezle lekeyi ovalamanız gerekmektedir.
  • Koltuktaki çay lekesi için çözüm : Genelde kumaş koltuklardaki çay lekelerine müdahale beyaz sabun ile yapılmaktadır. Öncelikle çayın nemliliğini beyaz peçeteyle aldıktan sonra üzerine beyaz sabun uygulamanız gerekmektedir.Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.