Menu

Bypass ameliyatı nasıl yapılır


bypass ameliyatı nasıl yapılır

Bypass ameliyatı genel anesteziyle yapılan, 3-6 saat aralığında süren ve yaklaşık olarak bir hafta kadar hastanede yatmayı gerektiren önemli bir ameliyattır.

Bu ameliyatın nasıl yapıldığı ile ilgili kısa bilgiler vermek istedik.

bypass ameliyatı


Ameliyat olacak hasta ameliyathaneye alındıktan sonra anesteziyle uyutulur ve solunum cihazına bağlanır. Boyun damarına yerleştirilen bir kateter yardımıyla basınç takibine alınır. Diğer taraftan da idrar yolu kullanılarak mesaneye ulaşan sonda ile idrar miktarı kontrol edilir.

bypass


Cerrah hastanın göğüs kemiğini keserek göğüs boşluğuna ulaşır ve kalbin görünür duruma gelmesini sağlar. Ameliyatta kullanılacak olan damarlar örneğin; göğüs içi damarı, bacak toplardamarı veya kol damarı hazırlanır. Sonrasında da hastaya kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı önleyici özelliği olan Heparin ilacı zerk edilir.

bypass uygulaması


Hastaya aktarılan damarın herhangi bir ucu kalp damarının darlık bulunan kısmının altına ilave edilir. Öteki ucu da aort olarak adlandırılan en büyük atardamara bağlanır. Bazı bypass ameliyatlarında hastanın kalbi devre dışı bırakılır ve kalp-akciğer makinesi denilen bir cihaza bağlanır. Damar aktarılma işlemleri bitirilen hastaların kalbi işlemin sonunda makineden çıkarılır ve kalp tekrardan çalıştırılır.bypass ameliyatı ve sonrası


Bypass operasyonu bittikten sonra, hastaya verilmiş olan kan sulandırıcı ve pıhtılaşma önleyici ilacın etkisini gidermek için başka bir ilaç verilir. Hastanın operasyona başlanırken kesilen sternum denilen göğüs kemiği tel dikişlerle iyice birbirine tutturulur, göğüs duvarıyla deriye cerrahi dikişler atılır. Bypass ameliyatı olan hasta, durumuna göre bir ya da birkaç günlük süre için cerrahi yoğun bakıma alınır. Daha sonra da normal takibe alınarak kontrolleri devam eder.
One Response
  1. Melek

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.