Menu

Bukalemunlar neden renk değiştirir


Bukalemun, 20 -30 cm boyunda, farklı ortamlarda renk değiştirmesiyle bilinen bir sürüngen türüdür. Böcek yiyerek beslenen ve genellikle sıcak bölgelerde yaşayan bukalemunlar, diğer sürüngenlerden daha enteresandır.

Renk değiştirmek, onlara has bir özellik. Alemin en politik hayvanıdır da diyebiliriz. Şaka bir yana, hakikaten ilginç bir sürüngendir, gözlerinin biri ön tarafa bakarken diğer gözünü arkaya çevirip bakabilir. Bukalemunun derisinin renk değiştirebilmesi, ısıya ve ışığa duyarlı türlere özgü çok çeşitli renk pigmentleri sayesinde gerçekleşir.
Deri tabakalarında farklı pigmentler içeren hücreler vardır. Bu hücreler ışık, sıcaklık ve vücuttaki kimyasal değişikliklere bağlı olarak büyüyüp küçülür. Yani genel kanının tersine, renk değişimi tamamıyla kendi kontrollerinde değildir. Gün içinde güneş ışınlarına bağlı olarak, sürekli renkleri değişmektedir. Renk değiştirmek, bu sürüngenlerin en önemli güvenlik mekanizmasıdır. Bu özellikleri, sinir sistemleri tarafından denetlenir. Peki bukalemunlar neden renk değiştirirler? Bunun birkaç nedeni vardır. Bu nedenler:

– Vücut sıcaklıklarını ayarlamak için renk değiştirebilirler. Diğer tüm sürüngenler gibi bukalemunlarda soğukkanlı hayvanlardır. Bu yüzdende vücut sıcaklıkları dış ortama bağımlıdır. Koyu renkler ısıyı daha çok emdiği için, vücut sıcaklıklarını arttırmaları gerektiği zamanlarda derilerinin rengi değişir.

– Korku , savunma ya da saldırı sırasında ağızlarını olabildiğince açarak, ciğerlerindeki hava keseciklerini hava ile doldururlar, kendilerini olduğundan büyük gösterirler ve bu havayı tıslayarak dışarıya verirler.

– Davranışa bağlı olarak da renk değiştirirler. Başka bir bukalemun ile karşılaştıklarında bölgelerini savunmak, rakiplerini ya da düşmanlarını korkutmak amacıyla derilerinde çizgi veya noktalar oluşturarak renklerini değiştirebilirler.

– Bukalemunların renk değiştirme sebeplerinden biri var ki, hem çok romantik hem de ilginç. Bukalemunlar birbirlerine kur yaparken, karşı cinsi etkilemek için renk ve desen diliyle iletişim kurarlar. Göz alıcı renklere bürünerek duygularını bu şekilde ifade ederler.

– Elinizin üstünde olan bir bukalemunu toprağın üzerine koyduğunuzda, bukalemunun rengi yeşilden griye döner.

– Örneğin; gün ışığında yapraklı bir dalda duran bir bukalemun, etrafındaki çalılıkların gölgesine benzer bir şekilde uçuk kahverengi ve siyah lekelerle yeşil olur. Akşam yaklaştığında renkleri grimsi yeşile döner. Daha sonra da sarı lekeli, donuk sarımsı – kahverengiye dönüşür. Karanlıkta ise, tamamen siyaha dönüşür.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.