Menu

Boşanma oranının yüksek olduğu ülkeler


boşanmaların fazla olduğu ülkeler

İnsanoğlu var olduğundan bu yana evlilik kavramı da şekillenmiştir. Kadın, erkeksiz, erkek kadın olmadan hayatını devam ettiremez.

Evlilik kavramı çok kutsal olsa da dünyada boşanmalar hızla artıyor. Dünyada evlilik karamı yavaş yavaş bitiyor.

İşte, dünyada boşanmaların en fazla olduğu ülkeler ;

estonya


Estonya, %58 ;

Estonya’da her 10 evliliğin 6’sı boşanma ile bitmektedir. Sovyetler Birliği’nin eski devletlerinden olan Estonya, evlilik konusunda hızlı bir düşüşe geçmiştir. Evliliklerin boşanma ile bitmesi, Estonya halkında yüksek düzeyde bir hayal kırıklığı yaşanmasına neden olmaktadır. Devlet, şu sıralar evlenen ve evli kalan çiftlere özel vergi indirimleri çalışması yapmaktadır.

lüksemburg


Lüksemburg, %60 ;

Lüksemburg, Belçika, Almanya ve Fransa arasında kalmış küçük bir ülkedir. Ülkede boşanmalar hızla artarken yapılan araştırmaların 40-49 yaş arası insanların boşanmalarıdır. Ülke kanunlarına göre, 2 yıl evlilik yürütülmeden boşanmak mümkün değildir.

ispanya


İspanya, %61 ;

Katoliklerde boşanma hoş karşılanmaz. İspanya, koyu katolik ülkeler arasındadır. İşte bu nedenle İspanya’da boşanma 1981 yılında yumuşatıldı. Daha önce çok sert kurallara bağlıydı. Bu süreden sonrada boşanmalar çok artış göstermeye başladı. Ülkenin son yıllarda yaşadığı ekonomik krizler nedeni ile de artış hızla yükselmektedir.

çek cumhuriyeti


Çek Cumhuriyeti, %66 ;

Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti o bölgenin en yüksek boşanma oranına sahiptir. Ülkede bulunan tüm nüfusun %11 erkek, %13 kadınlar boşanmış durumdadır. Boşanma sonrası kadınlar %90 oranında çocuklarının velayetini almaktadır.

macaristan


Macaristan, %67 ;

Ülkede bulunan kadınları %13’ü, erkeklerin %10’u boşanmış durumdadır. Boşanma oranları ise hızla artmaktadır. Üstelik evlenme oranlarında olan düşüş nedeni ile Macar hükümeti çeşitli kanunlar çıkararak evliliğe özendirme için kampanyalar yapmaktadır.

portekiz


Portekiz, %68 ;

Komşusu İspanya ile aynı Katolik mirası paylaşan Portekiz şaşırtıcı derecede yüksek boşanma oranlarına sahiptir. <işin ilginç yanı Portekiz’de eski dönemlerde de boşanmaların fazla olmasıdır. Fakat, o dönemlerde evlilikler boşanma ile bitmez, çiftler ayrı yaşarlarmış bugün ise %68 oranında boşanarak ayrılmalarıdır.

belçika


Belçika, %71 ;

Avrupa Birliği ve Parlamentosu güçlü olan ve zengin tarihi ile ünlü olan Belçika, modernliğin en yüksek olduğu ülkelerdendir. Belçika içinde yapılan araştırmalarda kiliseye gidişlerin düşmesi ve aile kavramına olan bağlılığın azalması boşanmaların başlıca nedeni kabul ediliyor. Hükümet önlem almaya kalksa da evliliklerin %71 oranında boşanma ile sonuçlanması gerçekten çok yüksek bir orandır.
One Response
  1. husmetakdağ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.