Menu

Bisiklet kullanmanın faydaları


bisiklet kullanmak

Dünyanın pek çok ülkesi bisiklet kullanımını arttırmak için özel çalışmalar yapıyor.

Bisiklet kullanmak hava kirliliğinin önüne geçerken ozon tabakasına dost, trafiğe çözüm ve enerji tasarrufudur. Uzmanlar, bisiklet sürmenin hemen hemen her yaşa uygun ve kaliteli bir spor olduğunu da söylüyor. İşte, bisiklet kullanmanın faydaları ;
bisikletin faydaları


Yapılan araştırmalar, bisiklet kullanmanın strese, obezite, tansiyon ve sırt, bel ağrıları ile şeker, guatr gibi metabolik rahatsızlıklara iyi geldiğini gösteriyor. Vücudun dayanıklığının artması, yağ yakımının kolaylaşması ve kilo kontrolü açısından bisiklet kullanmanın faydaları saymakla bitmez.

bisikletin faydası


Sırt, bacak, basen, karın ve kol kaslarının çalıştırdığından zindelik açısından çok faydalıdır. Hergün düzenli olarak 30-40 dakika kadar bisiklet kullanmak hiç rejim yapmadan ayda 3-4 kilo vermenizi sağlar. Çünkü, 30 dakika kadar bisiklete binmek 600 kalori yakmak demektir.

bisikletin sağlığa faydası


Bütün sporlardan farklı olarak bisiklet kullanırken ritmik ve aynı hareketi tekrar edersiniz. Böylece, yaklaşık 35-40 dakika kadar sonra vücudunuz endorfin salgılamaya başlar. Endorfin aslında ağrı kesici ve mutluluk sağlayan bir hormondur. Böylece stresten uzaklaşır ve panik atak gibi rahatsızlıklar ile depresyon riskiniz düşer.

çocuklarda bisiklet


Kondisyon bisikletleri çok daha fazla faydalıdır. Aslında ciddi kardiyo çalışması kabul edilir. Pek çok doktor, kalp ve damar sağlığı için kondisyon bisikleti kullanmayı önerir. Kalp ve dolaşım sistemi olumlu yönde etkilenerek hızla zayıflama kondisyon bisikleti ile rahatlıkla sağlanabilir. Haftada 2-3 gün 45 dakika kadar egzersiz kondisyon bisikleti için önerilir. Metabolizma hızlanır, fazla kilolar verilir, kemik yapısı güçlenir, kas dokusu kuvvetlenir. Kan basıncı düşerek, kolesterol sorunu otomatik çözümlenir.

bisiklet


Uzmanlar, özellikle çocuklarda, konsantrasyon, denge, çeviklik gibi yeteneklerin bisiklet sürme ile geliştiğini söylüyor. Bisiklet sürerken tüm vücut bir arada çalıştığından çocuk sağlığı açısından bisiklete teşvik yapılmalıdır. Çocuğunuza bisiklet kullanmayı öğretecekseniz başına kask, dizlik gibi koruyucuları kullanmaya alıştırın. Çocuklara, bilgisayara bağımlı olmasındansa, bisiklet kullanarak açık havada sağlığı için yararlı bir aktivite alışkanlığına sahip olmasını sağlayarak önemli bir iyilik yaptığınızı unutmayın.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.