Menu

Beynin görevleri


beyin

Beynin görevleri

Kafatasımız içine yerleşen ve iki bölüm halinde olan organımız beynimizdir. Yaşamımız boyunca tüm vücudumuzu yöneten organımızdır. Beynimiz sayesinde yemek yer, düşünür, uzuvlarımızı hareket ettiririz.

Beynimizin yapısı

Beynimiz girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Bu sayede daha geniş bir alanı vardır. Milyonlarca sinir hücresi bu kıvrımlara yerleşik durumdadır. Beyin korunması amaçlı üç kat halinde zarı vardır. Bu üç zar, örümcek ağı şeklinde, ince zar ve sert zar olarak isimlenilir. Sert olan zar, koruma zarıdır. İnce zar taşıdığı kan ile beyni besler. Örümcek ağı şeklinde olan zar ile ince zar arasında olan sıvı bir amortisör görevi görür ve beyni darbelere karşı mukavemetli hale getirir. Beynin dış kısmı boz, iç kısmı ise beyaz renklidir. Dış kısım sinir hücreleri ile kaplıdır. Boz renkli bu dokunun altında sinir hücrelerinin uzantıları yani aksonlar vardır. Bu kısmada ak madde denilmektedir. Beyin, iki kısımdan oluşmaktadır. Bu iki kısmı birbirine bağlayan ak maddeden yapılmış iki köprü vardır. Bunlara nasırlı cisim ve beyin üçgeni denilmektedir.

Beynimizin görevleri

Beynimiz tüm duyularımızın merkezidir. Görme, tat alma, koklama, işitme, dokunma duyularını çalıştırır. İskeletimiz de bulunan kasları hareket kabiliyetini sağlar. Böylece, bacaklar, kollar, yüz ve parmakları hareket ettiririz. Beynimizin sağ tarafı vücudun solunu, sol tarafı da sağını yönetir. Bunun nedeni, hareket sinirlerinin omurilikten geçişinde çapraza dönmesidir. Beynimiz hafıza merkezimiz ayrıca öğrenme, konuşma, yazma, bilgi depolama ve saklama yapmaktadır. Zeka ile ilgili her şey beyin tarafından yönetilir. Sevinç, üzüntü, ağlama gibi pek çok ruhsal durumda beyin tarafından organize edilir. Beynimizde bulunan hipotalamus bölgesi, vücut ısısını, kan basıncını, kalp ve damar sistemini, elektrolit dengesini, hormon düzenini, stres önlemlerini ve metabolizma hızını kontrol eder. Beynimizin iki ayrı tarafı farklı özellikleri kontrol altına alır.  Sol kısım, konuşma, lisan öğrenme, matematik faaliyetleri gösterir. Sağ kısım, resim yapmak, müzik aleti çalmak, soyut olayları takip mekanizmasını kontrol eder. Bir tarafın yaptığı hareketten diğer taraf haberdar olmaktadır. Beynimiz oksijen olmadan yaşayamaz ve faaliyetlerini gerçekleştirmez. Vücut, oksijensiz kaldığında hızla beyin hücreleri ölmeye başlar. Özellikle açık ve bol oksijenli havada çok daha iyi çalışmaya başlar.
One Response
  1. merve

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.