Menu

Bebeklerde konak neden olur? Nasıl temizlenir?


Konak nedir?

Tıptaki adıyla infantil seboreik dermatit, bebeklerin saç derisinde görülen kepekli ya da yağlı dokuların oluşmasına yol açan bir cilt hastalığıdır. Ancak bu durum acıya ya da kaşıntıya yol açmaz.

Bebeğinizin kafasında kalın, beyaz ya da sarı renkli kabuklanmalar görülebilir ve bunların geçmesi kolay olmayabilir. Konak, birkaç ay içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır ve tedaviye gerek duymayan bir durumdur.

Genellikle bebeğinizin saçını her gün hafif içerikli bir şampuanla nazikçe yıkamak gibi ev tedavileri yeterli olur. Böylece bu kabuklanmalar yumuşar ve dökülürler. Ancak bu kabuklanmalar kaşınmamalı, soyulmaya çalışılmamalıdır.

Eğer birkaç ay içinde kendiliğinden iyileşmezse doktorunuz ilaçlı şampuanlar, losyonlar ya da diğer tedavi seçeneklerini önerebilir. Bebeklerde konak çok yaygın görülür ve son derece zararsızdır.

Konak bulaşıcı bir hastalık değildir ve temizlikle ya da alerji ile alakası yoktur. Yani yalnızca yetersiz hijyene bağlı bir durum değildir. Genellikle 0-2 aylık bebeklerde görülür.

Bebeklerde konak neden olur?

Baby_With_Cradle_Cap

Bu durumun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bazı uzmanlar, bebeğin hamileliğin son zamanlarında annesinden aldığı bazı hormonları bebekte ter bezlerinin çok çalışmasına yol açtığı, bu yüzden de konak geliştiğini düşünmektedir.

Ayrıca ter bezlerinde gelişen bir mantar enfeksiyonunun da bu duruma yol açabileceği düşünülür. Ancak tam olarak saptanabilmiş bir neden bulunmamaktadır. Bu hastalık bulaşıcı değildir ve kaşıntıya neden olmaz.

Bebeklerde konak belirtileri nelerdir?

En sık görülen belirtilerden bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Kafa derisinde kabuklanma ve kepeklenme
  • Beyaz veya sarı renkli kabuklar ile yağlı ya da kuru kafa derisi
  • Ciltte kepeklenme
  • Hafif kızarıklık

Benzer belirtiler ayrıca göz kapakları, burun ve kasık bölgesinde de görülebilir. Bu durum bebekte kaşıntıya ya da rahatsızlığa yol açmamaktadır. Bebeklerde konak çok yaygın görülür.

Bebeklerde konak nasıl geçer?

Konak hastalığı genellikle tıbbi tedavi gerektirmez ve ciddi bir durum değildir. Birkaç hafta ile ay arasında kendiliğinden düzelmektedir. Bu süre zarfında bebeğinizin saçını her gün bir defa olmak üzere hafif içerikli bir bebek şampuanı ile yıkamanız ve yumuşak bir fırça ile saçlarını nazikçe taramanız bebeğinizi rahatlatıp kabukların daha kolay dökülmesini sağlar.

Bu kabuklanmalar asla kaşınmamalı ve elle koparılmamalıdır. Aksi takdirde cilt enfeksiyon kapabilir. Eğer düzenli şampuanlama işe yaramıyorsa bebeğinizin doktoruna da danışabilirsiniz.

Doktorlar bebekler için bazı özel şampuanlar önerebilir. Ancak bu şampuanların kesinlikle bebeğin gözlerine kaçmaması gerekir zira tahrişe yol açabilir. Doktorunuz ayrıca hidrokortizon kremi de reçete edebilir.

Doktorunuza danışmadan asla reçetesiz satılan kortizon ya da mantar kremlerini kullanmamalısınız. Bu ilaçlar bebeğiniz için zehirli olabilir ve çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Ayrıca kepek şampuanları da doktor tarafından önerilen bir ürün olmadığı sürece bebeğe uygulanmamalıdır.

Dilerseniz bebeğinizin kafa derisine birkaç damla zeytinyağı ya da tatlı badem yağı damlatarak, parmaklarınızla nazikçe masaj yapabilirsiniz. Yağı birkaç dakika beklettikten sonra bebeğinizin saçlarını yumuşak bir fırça ile tarayıp hafif içerikli bir bebek şampuanı ile yıkayabilirsiniz. Ancak yağı yıkayarak temizlemeyi unutmayın, bu konak hastalığını daha da kötüleştirebilir. Kabuklanmalar kaybolduğu zaman bebeğinizin saçını iki günde bir yıkamaya başlayın.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cradle-cap/symptoms-causes/syc-20350396

https://www.nhs.uk/conditions/cradle-cap/#what-causes-cradle-cap
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.