Menu

Baş ağrısı nasıl geçer


Metropol hayatında yaşayan bizler, hava kirliliği, toz, egzoz dumanları ve yoğun stresli bir ortamda çalışıyoruz. İş hayatında uzun süreler bilgisayarların karşısında kalıyor, telefonlarla konuşuyor ve bir uğultunun içinde yaşıyoruz. Akşam eve gelindiğinde, dinlenmek ve huzur bulmak istiyoruz. Fakat ansızın başımıza giren ağrılar, hayatımızı zehir ediyor.

Eğer baş ağrılarınız düzenli ve hiç geçmeden devam ediyorsa, bir hekime gözükmekte fayda vardır. Bunun altında çok ciddi rahatsızlıklar olabilir. Fakat ağrılarınız, özellikle akşamları artıyor ve dönemselse birkaç öneri yapabiliriz.

Öncelikle, ılık bir duş almalısınız. Su, vücuttaki negatif enerjiyi toplayacağından sizi rahatlatacaktır. Saçlarınızı banyo sonrası mutlaka kurulayın ve yaklaşık 1 saat kadar karanlık, ışığı olmayan bir odada gözlerinizi kapatıp dinlenin. Sigara ve alkol kullanmamaya gayret edin. Sigara, oksijenin vücudunuza az girmesine sebep olacağından baş ağrınız tetikleyebilir. Sağ elinizin başparmağı ile işaret parmağı arasına, diğer elin başparmağı ile kuvvetli bastırarak masaj uygulayın. Başımıza giden bazı damarlar buradan geçmektedir. Akupunktur gibi tedavilerde, baş ağrısı için bu bölgeye masaj yapılmaktadır. Mutlaka göz doktoruna gidin. Gözleriniz bozulmuş olabilir ki, göz görmek ve okumak için kendini zorluyorsa baş ağrısı yapmaktadır. Grip başlangıcı gibi belirli rahatsızlıklar başlayabilir. Bu nedenle, bol C vitamini takviyesi yapmalısınız. Nane, kekik, ıhlamur ve papatya çayı içerek, kendinizi ve sinir sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Böylece ağrının yavaşladığını fark edeceksiniz. Şakaklarınıza ve boyun arkasına hafif buzla kompres yapın. Gözlerinizi kapatın ve şakaklarınıza hafifçe masaj yaptırın.

Baş ağrıları, bazen çok tehlikeli hastalıkların sinyali olabilir. Bu nedenle, hekime gözükmekte ve kontrol olmakta fayda vardır. Bunun dışında, hafta sonları doğa ile iç içe olmaya çalışın ve spor yaparak, vücudunuza bol oksijen almaya çalışın.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.