Menu

Bambu Nedir Özellikleri Nelerdir ?


Bambunun anlamı nedir?

Hint kamışı olarak da bilinen ve dünya üzerinde oldukça popüler olan bitkiye bambu denilmektedir. Bambu bitkisi, dünya genelinde tropikal iklimlerin görülmekte olduğu Hint adalarında, Büyük Okyanusa yakın bölgelerde yer alan adalarda ve Asya bölgesinin güneydoğusundaki bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Bambunun özellikleri nelerdir?

Toprağın altındaki kalın yapıda bulunan gölgesinden dallanıp budaklanarak büyüyen bambu bitkisi, 10 santimetrelik boylarından 40 metre uzunluğuna varana kadar ulaşabilen bambu ağaçlarını aynı tür içerisinde barındırmaktadır. Yaprakları şerit biçiminde olan bu bitkinin yaprakları da genç yaşta olan bambularda gövdenin üzerinden yaşlı bambulardaysa dalların üzerinden çıkmaktadır.

Bazı türlerinin 120 yıla kadar yaşadığının görülmesinden ötürü bambu için uzun ömürlü bir bitki denilebilmesi mümkündür. Diğer sert ağaç türlerine karakteristik yapı adı altında benzerlik gösterebilmektedir. Dış görünüm açısından sade ve canlı bir güzelliğe sahip olan bambuların, günümüz dünyasında pek çok çeşit alanda aranan bir malzeme olduğu ve sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir.

bambu-bitkisi

Ayrıca bu bitkiye mistik bir anlam da yüklenmiş ve kendisinin dayanıklılığı, esnekliği ve gücü sembolize ettiğine inanılmıştır. Çünkü bu bitkinin topraktan yetişip filiz vermesi (bazen yılları bulabilmektedir) ve filizlenmesinin ardından çok güzel ve hızlı bir büyüyüş süreci geçirdiği gözlemlenmiş ve kendisine böyle bir anlam ithaf edilmiştir.

Bambu ağacı nasıl yetiştirilmelidir?

  • Bambu bitkisini güneş ışığı alan bir yere bıraktığınızda yaprakları güneşin geldiği tarafa doğru uzama eğiliminde olur. Bunun nedeni bu bitkinin güneşi çok seven bir bitki olmasıdır. Bu nedenle bambu bitkisini evinizde yetiştiriyorsanız mutlaka sürekli olarak güneş ışığı alacağı bir yerde bulundurmanız gerekmektedir.
  • Soğuk havadan ve rüzgardan etkilenebilme ihtimali olduğundan mümkün olduğunca bu hava şartlarına maruz kalmamasına özen gösterilmelidir.
  • Etrafında herhangi bir bitki bulunuyorsa bambunun bu bitkiyle temasta bulundurulmaması gerekir.
  • Yetiştirdiğiniz bambu bitkisi eğer suda yetişen türlerden biriyse, haftada 1 kez de olsa mutlaka bu bitkinin suyunu değiştirmeniz önerilmektedir.

Bambu bitkisi nerelerde kullanılır?

  • Gıda sektörü : Bambunun küçük halde bulunan filizleri sebze gibi tüketilebilmekte ya da turşusu kurulabilmektedir. Bazı türlerinin tat olarak acı bir tadı olmasının önüne geçilmesi için kaynatılarak tüketildiği de görülür. Japonlar bu uygulamayı yaparken bir de lezzet vermesi adına kaynattıkları suyun içerisine pirinç unu da ilave etmektedirler. Bambudan yapılmakta olan turşuların adına da “atchia” ve “achia” denilmektedir.
  • Kumaş sektörü : Tekstil sektöründe sıklıkla bambu malzemesinin kullanıldığı antibakteriyel kumaşlar üretilmektedir.
  • İnşaat sektörü : Bambuların dayanıklı ve hafif yapıda olan türleri, bazı bölgelerde ev yapımında rahatlıkla kullanılabilmektedirler. Bununla birlikte suya karşı da dayanıklı olan bu bitkinin nehir üzerinde ulaşım için ya da deniz üzerinde ulaşım için yapılacak olan taşıma araçlarında rahatlıkla kullanılabildiği görülmektedir.

bambu-yetistirme

  • Ev eşyası sektörü : Bambu malzemesi kullanılarak başta mobilyalar olmak üzere pek çok güzel ve dayanıklı ev eşyası yapılabilmektedir. Bardak, sepet, şapka, perde vb. ürünler için kullanılabilen bambudan tek kullanımlık tencereler de yapılabilmektedir.
  • Silah sektörü : Yazımızın başından beri bahsettiğimiz sağlam ve hafif yapısı sayesinden bambu kullanılarak çok avantajlı silahlar yapılabilmektedir. Bunlardan başlıcaları bambudan yapılan oklar ve mızraklardır.
  • Bahçe sektörü : Özellikle Çinliler için bahçede oluşturulan süsleme sektörünün baş bitkisi bambudur. Bambu bahçelerde oldukça güzel bir görüntü olduğundan dünya genelinde bahçe süslemesi için sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.