Menu

Bağırsak kurtları çeşitleri


Bağırsaklara yerleşen ve belirli sıkıntılar oluşturan bağırsak kurtları, tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Fakat hekim tarafından kontrol altına alınmalıdır. Çocuklar kadar, büyükleri de etkisi altına alabilen bu rahatsızlığın en büyük sebeplerinden biri, yediğimiz yiyeceklerdir.

Bağırsak kurtları iki şekildedir, yuvarlak ve yassı kurtlar.  Yuvarlak olanlara solucan, yassı olanlara şerit denilmektedir. En çok rastlananlar ise;

Askaritler: Bu kurtlar ince bağırsağa yerleşirler. Kalın kabuklu yumurtalar üretirler ve dışkı yolu ile bütün sebzelere bulaşabilirler. Askarit yumurtaları iyi yıkanmamış ve çiğ yenilen sebzeler ve meyveler ile mide ve bağırsaklara geçerler. Bu kurtlar bağırsak duvarını delerek, kan damarları ile nefes borularına kadar çıkar ve tükürük yolu ile tekrar yutulduklarında mide ve bağırsağa geri dönerler. Bu olay yaklaşık iki ay sürer ve olgunlaşarak bağırsağa yerleşirler. Çocuklarda en fazla görülen kurt türüdür.  Kurtlar bağırsağa yerleşerek kan emerler. Tedavi edilmezse, karın ağrısı, karın şişmesi, burun ve makat kaşıntısı, kusma, çok yemek yeme ve baş dönmeleri görülür. Küçük çocuklarda, sara benzer nöbetler, işitme ve görme kayıpları oluşur.

Oksıyurler: Beyaz, kıvrımlı ve ince kurtlardır. İnce bağırsakta yaşarlar. Dişiler yumurta bırakmak için kalın bağırsaklardan makat ağzına kadar inerler. Çok şiddetli kaşıntı yaratırlar. Kız çocuklarında vajinaya kadar yerleşerek, egzama oluşturabilirler. Makat etrafında ve dışkıda rahatlıkla görülebilirler. Baş dönmeleri, sinirlilik ve kansızlık yapabilirler.

Trikosefaller: Ön tarafı kalın, arka kısmı ince bir bağırsak kurdudur.  Kalın bağırsaklara yerleşirler. Bağırsağın içindeki ince zara yerleşirler. Orada kar emerler. Baş ağrıları, baş dönmeleri, sinirlilik hali ile başlarlar. Tifo, kolera, dizanteri gibi mikropların bağırsağa yerleşmesini sağlarlar. Bu kurt türü uzun tedaviler ile bağırsaklardan atılabilmektedir. Bu kurtlardan kurtulmak için temizlik ve hijyen çok önemlidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.