Menu

Bağırsak enfeksiyonu belirtileri


Bağırsak iltihabı, bağırsak içinde bulunan ince zarın pek çok neden ile iltihaplanması ile oluşmaktadır. Hekimler için çok zor bir rahatsızlıktır. Çünkü bağırsaklarda enfeksiyon oluşmasının yüzlerce nedeni vardır. Başlıca sebepleri mikrop ve zehirlenmedir.

Bağırsak enfeksiyonu nedir?

Bağırsaklarımızda, yararlı bakteri ve mikroplar yaşamaktadır. Bazı mikrop veya yanlış beslenme gibi nedenler ile bağırsakta iltihap yapmaya bağırsak enfeksiyonu oluşmaktadır. Bağırsak iltihabına en fazla yakalananlar genelde çocuklardır.  En fazla bağırsak enfeksiyonu yaşanan tarihler ise, yaz ve sonbahar aylarıdır. Bayatlamış tavuk, balık veya et, pastırma, sucuk, yumurta, hamur işleri, dondurma gibi besinler ile iyi yıkanmamış meyve ve sebzelerden alınan, parazit ve mikroplar neden olmaktadır. Bu duruma gıda zehirlenmesi de denebilmektedir.

bagirsak-hastaliklari-nelerdir

Bağırsak enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Genelde hastalık kusma, karın ağrıları, ateş ve kırıklık ile başlamaktadır. İshal bir süre sonra şiddetlenir ve hasta gün içinde 5-6 defa tuvalete çıkmaya başlar. Karından ses gelmesi ve ağızda kötü koku oluşumu vardır.  Kramp şeklinde ağrı ve dışkıda sümüksü, kanlı doku, makatta akıntı ve kaşıntı iltihabın kalın bağırsakta ilerlediğini göstermektedir. Çocuklarda ilk belirti genellikle yeşilimsi hafif sıvı dışkı ile başlamaktadır. Kişide iştah kaybı görülür.

Bu belirtiler ortaya çıkarsa hemen bir hekime gözükmekte fayda vardır. Çünkü bağırsak enfeksiyonu tedavi edilmez ise tehlikeli bir hal almaktadır. Enfeksiyon kolon kanseri, çölyak hastalığı ve crohn hastalığı gibi, ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle, mutlaka hekime gözükmek gerekmektedir.

Bağırsak enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Genellikle bağırsak enfeksiyonun öncelikle neden olduğu, kan testleri ve dışkı testleri ile bulunur. Parazit, bozuk gıda gibi nedenlerden hangisi vücutta varsa, ona göre tedaviye başlanır. Belirtileri hafifletmek için müshil kullandırılabilir. Hemen serum desteği verilebilir. Kullanılacak olan antibiyotikler ve bazı ilaçlar ile enfeksiyon yavaşlatılmaya çalışılır. Özellikle çocuklarda, hemen hekime başvurmak gereklidir. Çocuklarda enfeksiyon çok hızlı yayılmaktadır.

Eğer hastalığınızın şiddeti hafifse ve ağır belirtiler yaşamıyorsanız bol su içmeyi, sık sık ve az miktarda yemek yemeyi, tuzlu gıdalar tüketmeyi, potasyumlu besinler yemeyi (muz gibi) deneyebilirsiniz. Ancak bunlar ancak hafif vakalarda önerilir. Hastalığın kolay iyileşmesi için ve karın ağrılarını azaltmak için zencefil ya da elma sirkesi kullanabilirsiniz. Süt ve süt ürünleri, meyveler ve yüksek lifli gıdalar tüketmek hastalığı daha da şiddetlendireceğinden tavsiye edilmez.

 

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.