Menu

Ayak mantarına iyi gelen şifalı bitkiler


Ayak mantarı nedir?

Ayak mantarı, her insanın başına gelebilecek, rahatsızlık verici sağlık problemlerinden biridir. Bu hastalığa yakalanmamak ve hastalıktan kurtulmak için yapılabilecek  bir kaç bakım yöntemi vardır.

Mantarlar, farklı sorunlara yol açan canlı bir hastalık etkenidir. Mikroplardan, parazitlerden ve virüslerden farklı bir yapıları vardır. Yaşamları  iki döneme yayılmaktadır. Birincisi, hastalıkları yaptıkları sıradaki canlı halleri, diğeri de bir taşıyıcıya bulaşana kadar yaşanan ortamda  bulunan spor halleridir.

Nerelerde oluşur, nasıl bulaşır?

Ayak mantarları, çoğunlukla ayak parmakları aralarında oluşan sağlık sorunlarındandır. Genellikle ağrı yapmazlar, çok az da olsa ağrı yapma ihtimali vardır. Ayaklarda aşırı seviyede kaşıntıya sebep olurlar. Özellikle, beyaz örüntü ve kokuyla kendilerini belli ederler. Başkalarının kullandığı terlik ve havlu gibi malzemelerden, halka açık havuz, hamam ve sauna gibi, ayakların açıkta olduğu ve yüründüğü yerlerden bulaşabilirler.

Tedavi şekilleri

Anadolu’da ayak mantarı tedavisinde, sarımsağın kullanıldığı bilinmektedir. İnsan sağlığını tehlikeye sokmadan, herhangi bir yan etkisi olmayan bitkisel sarımsak tedavisi; ayak mantarı sorunlarında neredeyse %100 iyileşme sağlamakta, 6 aya kadar rahatlatmaktadır.

Ayak mantarına bitkisel çözüm;

Ayak mantarına iyi gelen şifalı bitkilerle yapılan tedavi yöntemlerine örnek vermek gerekirse;

Öncelikle, 6-7 diş sarımsak içerisine az bir miktar tuz atılarak havanda dövülür. Dövülen ve lapa haline getirilen sarımsak, bir cam şişeye aktarılır. Ardından üzerine fazla olmamak şartıyla alkol ilave edilir. Karışım 3-4 saat bekletildikten sonra, aralıklarla çalkalanır. Bu sürenin sonunda, şişede biriken sıvı süzülerek başka bir şişeye alınır ve mantarlı bölgeye uygulanır.

Dövülmüş bir tutam çörek otuna yeterli miktarda elma sirkesi katıldıktan sonra, pamuğa dökülerek mantarlı bölgeye sürülür.

Birer tutam yabani kekik, oğul otu, gül ve çilek katılan suy kaynatılarak, ardından elde edilen karışım soğutularak içilir.

Mikroorganizmalara karşı, kendi penisilini üreten zeytin ağacından toplanılan zeytin yapraklarından elde edilen  öz, mantara iyi gelmektedir.

Beraber dövülen fesleğen ve devetabanına, gül yağı ilave edilerek elde edilen merhem mantarlı bölgeye, mantar geçene kadar her gün  sürülür.

On beş dakika kaynatılmasının ardından süzülen şahtere otundan elde edilen sıvı, tuz ve gül suyu ile karıştırılarak ayaklara masaj uygulanır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.