Menu

Avrupa’nın en büyük katedralleri


Katedraller, Ortaçağ Avrupa’sında Kilisenin gücünü ve ihtişamını göstermek için yapılmış yapılardır.

Bugünkü Avrupa’da bulunan katedrallerin büyük çoğunluğu kilisenin etkisini en fazla gösterdiği Ortaçağ dönemlerinde inşa edilmişlerdir.


1- Chartres Katedrali – Fransa: Paris yakınlarında Chartres adlı küçük bir kasabada bulunan katedral, 13. yüzyılda yapılmış ve mimarisinde önemli bir değişiklik olmamıştır. Gotik tarz mimarinin en güzel örneklerindendir.


2- Floransa Katedrali – İtalya: 1296 yılında inşasına başlanan bu gotik tarz katedral 1436 yılında ancak bitirilmiştir. İtalya’nın Floransa kentinin sembolü ve en güzel yapısıdır.


3- Köln Katedrali – Almanya: Almanya’nın en ünlü ve bilinen katedralidir. 1248 yılında başlayan inşaatı tam 600 yıl içinde tamamlanmıştır. Cephesi açısından en büyük olan katedraldir.


4- Notre-Dame Katedrali – Fransa: Katolik mezhebine ait bir katedraldir. 1345 yılında tamamlanan katedral inşaatı 182 yıl gibi bir süre devam etmiştir. Napolyon’un imparatorluk unvanını aldığı katedral olarak da bilinir.


5- York Minster – İngiltere: Mevcut durumuna gelişi 1230 yılında başlanıp 1472 yılında biten inşaat sayesinde kavuşmuştur. Gotik mimari anlayışının güzel örneklerinden biridir.


6- Sevilla Katedrali – İspanya: Katedralin inşaatı 16. yüzyılda tamamlanmış ve en büyük katedral olma özelliğini Ayasofya’dan devralmıştır. Halen dünyanın en büyük katedralidir.


7- Milano Katedrali – İtalya: 1386 yılında tamamlanan katedral inşaatı 5 yıl gübü kısa bir sürede tamamlanmıştır. Şehir meydanındadır ve Avrupa’nın en önemli katedrallerinden biridir.


8- Rheim Katedrali – Fransa: 13. yüzyılın sonlarında bitirilmiş olan katedral, Fransa krallarının taç giydiği katedrallerden biridir.


9- Burgos Katedrali – İspanya: 1221 yılında yapımına başlanan katedral, 1567 yılında tamamlanmıştır. Bakire Mary’e adanmış olan büyük bir katedraldir.


10- Aziz Stephen Katedrali – Avusturya: Viyana şehrinin özgürlüğünü temsil eden katedral 14. yüzyılda yapılmıştır. Viyana’nın merkezinde yer almaktadır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.