Menu

Atelektazi Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?


Atelektazi nedir?
Ciğer dokularının çökmesi sonucu ciğerin havasız kalmasına yol açan bir durumdur.

Atelektazi nasıl meydana gelir?
Bir bronş borusunun tıkanmasıyle.

Hangi tiplerde atelektazi’ler vardır?
a.  Doğum sırasında meydana gelen bronş borusunda bir tükürük parçasının tıkanmış olmasından atelektazi veya doğuştan şekli bozuk olan ve dar kalmış bir boru yüzünden ileri gelen atelektazi.

b.  Daha ilerlemiş yaşta bu hastalık; balgam, cerahat veya kanın bir bronşu tıkamasıyle de ileri gelebilmektedir. Ayrıca, bir yer fıstığı, et ve başka gıda maddelerinin yanlış kanaldan geçmeleriyle bir bronş borusunu tıkayarak atelektaziye neden olabilirler. Bronşlarda bir tümörün gelişmiş olduğu, çok kez atelektaziden dolayı bir bronşun tıkanmış olmasının tesbit edilmesiyle meydana çıkar.

Yaygın atelektazi nedir?
Başlıca bronş borularının bir ameliyattan sonra herhangi bir nedenle (balgam v.s.) büyük ölçüde tıkanmasıdır. Bu durum bir ciğerin tamamen çökmesine, sönmesine neden olabilir.

Yaygın atelektazi nasıl tedavi edilebilir?
Soluk borusuna bir bronkoskop sokulur ve bir emme cihazı ile balgam dışarıya çıkarılır.

Yaygın ateletektaziye çok rastlanır mı?
Anestezi metotlarının günümüzde son derece gelişmesinden sonra fazla rastlanmamaktadır. Günümüzde anestezistler ameliyat öncesi boğazdan soluk borusuna yerleştirdikleri bir boru sayesinde, anesteziden önce ve sonra, emme yoluyle bronş kanallarını devamlı olarak çalışır halde tutmaktadırlar.

Yaygın ateletektazi ciddi bir durum sayılır mı?
Evet. Bu durumda hastanın ateşi fazlasıyle artar ve belirgin nefes darlığına neden olur. Bu durum yeni ameliyat olmuş bir hastanın iyileşmesini geciktirebilir.

Yaygın atelektaziye bugün yapılmakta olan tedavi usulü tesirli midir?
Evet. Balgam tıkanıklığının emme usulüyle ortadan kaldırılması ve antibiyotiklerin kullanılmasıyle yaygın atelektazi olaylarının hemen hepsi tedavi edilebilmektedir.

Yaygın atelektazi tedavisinde bronkoskop’un her zaman kullanılması gerekli midir?
Hayır. Çok vakalarda hastanın öksürtülmesi temin edilir ve kendisine oksijen verilir. Böylece tıkanıklık, öksürme usulüyle balgamın çıkarılması neticesinde giderilebilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.