Menu

Astım Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Astım Şikayetleri ve Astım Tedavisi


astim-hastaligi-nedir

Astım hastalığı nedir?

Akciğerlerimizde bir takım etmenlerin yarattığı durumlar neticesinde oluşan hastalığa astım adı verilir. Normal şartlarda, nefes aldığımızda havanın ciğerlerimize iletilmesinden sorumlu”bronş”lar, astım hastalığını tetikleyecek olan nedenlerden ötürü aşırı daralıp kasılmaya başlamakta; bu daralmaların sonucunda da hem nefes almak hem de nefes vermek çok zor bir hale gelmektedir. Hal böyle olunca, nöbet şeklinde gerçekleşen bronş kasılmalarına astım adı verilmektedir.

Bu hastalıkta bahsettiğimiz bronş daralmasının yanında bir de bronşun etrafındaki zarın şişmesi de hava yollarını küçülttüğü için nefes almayı zorlaştırmaktadır. Ayrıca astım süresince oluşan kıvamlı balgam ve mukus, hava yollarının bir kısmını tıkadığı için nefes alış veriş süreçlerini zorlaştırmaktadır. Özellikle çocuklarda ortaya çıkmakta olan bu hastalık; çocuklarda yüzde onluk miktarda, yetişkinlerde ise yüzde beşlik bir miktarda ortaya çıkmaktadır.

Astımın nedenleri nelerdir?

Astımın nedenlerine bakıldığında genelde kalıtsal etkenlerin ve çevresel faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu görülmüştür. Özellikle ailesinde astım geçmişi olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riskleri çok daha fazladır. Hastalığın oluşmasındaki bir diğer önemli etki de alerjik faktörlerdir. Böceklere, çiçeklere, evdeki tozlara (bunlara “akar” da denmektedir), kedi, köpek veya kuş tüyüne de alerjisi bulunan çocuklar, gençler ve yetişkinler astım hastalığına yakalanabilmektedirler.

Bu faktörlerin dışında nemli hava veya soğuk hava da astım hastalığını tetikleyen faktörlerdendir. Sigara kullanan ve sigara dumanının yoğun olduğu yerlerde sürekli vakit geçirenler, ağır kokuların bulunduğu yerlerde bulunanlar, aşırı derecede parfüm kullananlar veya kirli havayla sürekli temas halinde olan kişiler de astım hastalığına yakalanabilecek ilk sıradaki kişilerdendir.

Astım bronşit belirtileri nelerdir?

Astım başlangıç belirtileri şu şekilde görülmektedir;

 • Birden başlayan ve üç haftadan daha uzun süren öksürük krizleri
 • Sıklıkla nefes darlığı yaşamak
 • Göğüste bir tıkanıklık hissetmek
 • Nefes alıp verirken göğüs bölgesinden hırıltıya benzer seslerin gelmesi

Saydığımız bu belirtiler astım hastalığının temel belirti faktörlerindendir. En çok gece gelen öksürük krizleri astım hastalığının tipik belirtilerinden kabul edilir. Atak olarak adlandırılan bu öksürük belirtileri, hem kişilerde yaşamsal fonksiyonların temel olarak bozulmasına; kişinin sıklaşan öksürük atakları yüzünden hastanelik olmasına kadar uzanan bir süreç yaşanabilmektedir.

Astım tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Astım hastalığı, gösterilen belirtiler görmezden gelinip çok uzun zamanlar boyunca kontrole gidilmediği durumlar haricinde tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yani; teşhis zamanında konulup tedaviye başlandığında, doktorun verdiği ilaçlar düzgün bir şekilde kullanılırsa hastaların hayatı hastalığın etkisi altında kalmadan düzgünce ilerleyebilir. Tabi bu senaryonun iyi kısmıdır. İlk cümlemizde bahsettiğimiz tedaviye geç kalınma sürecinde veya ilaçların bilinçsizce kullanılması sürecinde hastalık çok hızlı ilerleyerek öksürük krizleri her geçen gün artabilmekte ve şiddetlenmektedir.

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar genel olarak solunu yoluyla vücuda alınmakta ve iki çeşit ilacın varlığından söz edilebilmektedir. İlk çeşit ilaçlar, hasta kişinin atak geçireceğine dair belirtiler ortaya çıktığında acil kullanması gereken ilaçları içermektedir. Bu ilaçlar solunum yoluyla alınır alınmaz 1-2 dakika içerisinde öksürük ve solunum bozukluğunu düzeltmektedir. Ancak bu tip ilaçlar sadece anlık çözüm sağlamakta, geniş zamanda bir tedavi veya kontrol altına alma durumu içermemektedir.

Diğer bir grup ilaçlar ise tamamen tedavi amaçlı ve hastalığı sınırlandırma adı altında kullanılan ilaç çeşitleridir. Bu ilaçların bazıları solunum yoluyla, bazıları enjekte yoluyla bazıları da ağız yoluyla alınmaktadır. Hastanın yaşamsal fonksiyonlarını düzgün bir çizgide tutulmasını sağlayan bu ilaçlar hastalığı ilerlemiş olan hastaların tedavi sürecinin olmazsa olmazları olarak kabul edilmektedirler.

Astımın bitkisel tedavileri nelerdir?

Astım hastalığına iyi gelen ve hastalığın seyrini etkileyen tıbbi ilaçlar olduğu gibi, alternatif tıp alanında da astım ataklarını hafifletecek, engelleyecek veya hastalığın daha kontrollü devam etmesini sağlayacak pek çok ürün bulunmaktadır. Astım hastalığı için bitkisel tedavi uygulaması aşamasında kullanılacak ürünler ve formülleri şu şekilde özetlenebilir;

Havuç, nar, soğan gibi yiyecekler astım hastalığına olumlu etki yaratmaktadır.

Andız otu kökü denilen bitki, bir miktar balla karıştırılıp tüketildiğinde astım hastalığını toparlayabilmektedir.

Maydanozun yapraklarını ve tohumlarını kaynatarak içtiğinizde astım hastalığına olumlu etkisi olmaktadır.

Astım hastalarının ataklarının hafiflemesi adına, sabahları daha kahvaltı etmeden bir bardak miktarında nane suyu içmeleri önerilmektedir.

Devetabanı isimli bitkinin geniş bir kap içerisinde kaynatılıp, sonrasında daha sıcakken buharının solunması nefes darlığının ortadan kaldırmaktadır.

Bir bardak havuç suyunun içerisine bir tatlı kaşığı miktarında bal konularak günde 3 sefer tüketilirse, bronşlar açıklamakta ve rahat nefes alınmasına imkan sunulmaktadır.

Çam filizi denilen bitki, bir gece önceden litrelik suyun içerisine bırakılmalı ve ertesi gün aynen bu suyla kaynatılmalıdır. Kaynama işlemi bittikten 10 dakika gibi bir süreç sonra gün içerisinde iki adet kahve fincanı miktarında içerisine bal karıştırılmış bir şekilde bronşları açmak için tüketilmelidir.
Son 50 Yorum
 1. erhan koca
 2. Dilara Ateş
 3. goksel dag
  • erhan koca
 4. Nimet
 5. remzi
 6. musab aşık
  • cesur
  • alpay
 7. Zehra FIRAT
 8. beyda
  • erhan koca
 9. BLANCHE
  • cesur

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.