Menu

Astigmat nedir astigmat nasıl oluşur astigmat tedavisi astigmat belirtileri


astigmat-nedir-1

Astigmat, göz organımızla ilgili bir rahatsızlıktır. Göz yapımızdaki korneanın şekil bozukluğu yaşamasıyla birlikte ışığı olması gerektiği gibi kıramaması ve bunun da retinada bulanık bir görüntü oluşturmasına sebep olmaktadır.

Göz yapımızda normal şartlarda kornea düzgün bir biçimde yuvarlak olabiliyorken; astigmat hastası olan kişilerin korneası bombeleşme geçirerek yumurtanın yapısına benzer elipsliğe ulaşmasına sebep olmaktadır. Bu durum da normalde tek olması gereken odak noktasının çift olmasına ve görme yetisinde bozulmaların meydana gelmesine yol açmaktadır.

astigmat-nedir-2


Bir bireyin astigmat olduğunu anlayabileceği bir kaç belirti de mevcuttur. Örneğin; ilerleyen astigmatı olan bir kişinin uzun süre televizyon seyrettikten sonra ya da kitap okuduktan sonra gözlerinde ağırlık oluşması, göz çukurlarında ağrı hissetmesi ve gözlerde kızarıklıklar görülebilmektedir.

Hastalığın tedavi aşamasında, astigmat ilerlememiş durumda küçük bir halde de olsa; ilerlemiş durumda büyük bir halde de olsa lens kullanımı veya gözlük kullanımı ile bu durumun önüne geçilebilmektedir. Eğer bu alternatifler de işe yaramazsa cerrahi müdahale edilmesi söz konusu olmaktadır.
Son 50 Yorum
 1. Bahar
 2. Müco
 3. fatih
 4. SEHRIYAR
 5. SEHRIYAR
 6. harry
 7. özqe
 8. hüseyin
  • hüseyin
 9. sevda
  • Bilge
 10. burcu
 11. ısmaılkaygusuz
 12. öznur

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.