Menu

Arılar nasıl bal yapar ve balın özellikleri


arilar-1

ARILAR NASIL BAL YAPAR VE BALIN ÖZELLİKLERİ

Bireylerin metabolizmalarını sağlıklı bir şekilde koruyabilmeleri için yaşamları boyunca beslenme düzenlerine dikkat etmeleri ve vücutlarının ihtiyaç duyduğu öğeleri sağlayabilecek besinlerle beslenmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Bu sağlıklı ve ihtiyaç duyulan besinler arasında “bal” ürünü yer almaktadır. Bal arılarının meydana getirmiş oldukları bal ürünü, metabolizma için son derece faydalı ve çoğu eksikliğe / hastalığa karşı doğal bir tedavi edici niteliğini taşımaktadır.

arilar-2


Bal tüketimi yapıldığında insan metabolizmasının ihtiyaç duyduğu pek çok vitaminler ve mineraller doğal bir besin öğesinden elde edilmiş bulunmaktadır. Üstelik balı diğer yiyeceklerden ayıran an noktalardan biri, tüketildikten sonra metabolizmik süreçlere girmeden direkt olarak kana karışmasıdır. Bu sayede de hem vücudun bu üründen aldığı verim çok seri bir şekilde olmakta ve çok daha hızlı sindirilebilme olanağı oluşmaktadır.

İçerik olarak bal, bünyesinde üç farklı şeker bulundurmaktadır. Bu şekerler sakkaroz, fruktoz ve levulozdur. Ayrıca bir kısmı da su olan balın içerisinde önemli mineraller olarak sayılabilecek magnezyum, sodyum, kükürt, demir, polen, manganez ve fosfor içerikleri de yer almaktadır.

arilar-3


Balın üretimi konusuna bakıldığında ise bu besinin arıların bir türü olan “apis” arıları tarafından meydana getirildiği öğrenilmektedir. “Bal arısı” olarak da bilinen bu arıların çok büyük koloniler şeklinde çalışarak bu besin öğesini meydana getirdiği; rakamsal olarak ifade edilecek olursa da 80.000’lik rakamlara varana değin çalışan işçi arıların olduğu bilinmektedir.

Bu cins bal arılarının fiziksel yapısında, dilleri boruya benzer bir yapıya sahiptir. Bunun sonucunda da balı yaratmakta kullandıkları ana malzeme olan çiçek nektarlarını ve meyvelerin nektarlarını son derece kolay şekilde toplayabilmektedirler. Günde 1000 küsür çiçeği gezip nektar toplayan bal arıları, kovana döndüklerinde bu topladıkları ürünlerle bal yapmaya başlamaktadır.

arilar-4


Üretilen balların kokularının, renklerinin, tadlarının ve yapılarının farklı olmasının da bir takım sebepleri vardır. Bu tip değişikliklerden örnek verilecek olursa, doğal balların renklerinde farklılıkların görülmesi çok yaygındır. Bu durumun ana nedeni de o balı üreten barıların fakrlı çiçeklerden ve tomurcuklardan topladıkları nektar yapısıdır. Ayrıca kokusunun farklılığı da, tatlarının farklılığı da aynı sebeplerden meydana gelmektedir.

arilar-5

 

 
Son 50 Yorum
  1. Sami Arslan
  2. ŞEVVAL PRENSES
  3. tuğba
  4. danger
  5. alev yetkin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.