Menu

Alkolün beyin üzerindeki etkileri


Alınan alkol, beyin hücrelerini öldürmüyor, ancak yeni oluşan hücrelerin çok daha yavaş büyümesine sebep olur. Alkolün beyin hücrelerini öldürdüğü tezi, 19. Yüzyılın başlarında alkol karşıtı olan kişilerin düzenlediği kampanyalara ve alkol kullanımının tümden yasaklanmasını isteyen guruplara kadar uzanmaktadır. Bu durumun herhangi bilimsel bir dayanağı ve gerçekliği bulunmamaktadır.

Yapılan araştırmalar, alkoliklerden ve alkol kullanmayanlardan alınan örnekler, hem toplam nöron sayısı hem de nöronların yoğunluğu bakımından çok belirgin bir fark ortaya koymamıştır. Yapılan diğer pek çok çalışmada, makul düzeyde alınan alkolün aslında kavramaya yardımcı dahi olduğunu göstermiştir. İsveç’te bilim adamlarının yaptığı bir çalışmada, farelere alkol verilmesinden sonra daha fazla beyin hücresi oluştuğu tespit edilmiştir. Çok fazla alkol tüketmek, beyinde ciddi zararlara neden olur, ancak bu oluşan zararların beyin hücrelerini öldürmesiyle bir ilişkisi olduğuna dair hiçbir kanıt ya da veri yoktur. Genel kanı olarak bunun nedeni, daha çok alkolün beynin çalışan işlevlerini engellemesinden kaynaklandığı yönündedir. Alkol alındıktan sonra ortaya çıkan baş ağrısı ise, beynin su kaybetmesinden dolayı büzülmesi ve beyni saran zarın gerilmesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla ağrıyan şey beyin zardır. Alkollü olan bir kişinin beynine bıçak batırsanız bile hiçbir şey hissetmez.

Filtrum, üst dudağımızın üstünde bulunan dikey bir oyuktur ve kimse bu adın nereden geldiğini de bilmez. Bu oyuk, birayı şişeyle içerken, içeri havanın girmesini sağlar. Şayet, bira yerçekimi olmayan bir yerde içilecek olsa, biranın tamamı bir anda çıkarak küre şeklinde damlalar halinde çevrede uçardı. Gökbilimciler, son dönemde yaptıkları araştırmalarda Samanyolu galaksisinde yani, bizim bölgemizde, çok büyük miktarlarda alkol olduğunu keşfettiler. Dev metanol bulutu, bir uçtan bir uca 463 km’dir. İnsanların içmeyi sevdiği alkol türü tahıl alkolüdür. Yani etil alkol veya etanol alkoldür. Metanol insanları zehirleyebilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.