Menu

Aksarayın meşhur yemekleri


aksarayin-yemekleri-1

81 ili olan ülkemizin bilindiği üzere neredeyse hemen hemen hepsinin kendine has kültürel öğeleri ve yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Kendine özel yöresel yemeklerini Türkiye’nin diğer pek çok iline ve ihracat sayesinde yurtdışındaki bölgelere de gönderip duyurabilmektedir.

Önceleri Niğde iline bağlı bir ilçe olan Aksaray, 1989 yılında alınan bir kararla artık bir il olarak sayılmaya başlamış ve kendi sınırları içerisinde yapılan özel yöresel yemekler Aksaray iline has yiyecekler olarak anılmaya başlanmıştır. Ülkemizin İç Anadolu bölgesi denilen kısmında bulunan Aksaray, bulunduğu alana has fırsatları oldukça iyi değerlendirebilmektedir.

aksarayin-yemekleri-2

Aksaray denildiğinde akıllara direk geniş alanlardan elde edilen hububatlar gelmektedir. Hayvancılık sektörünün de çok yaygın olduğu bilinen bu ilde doğal olarak yöresel yemekler de bu elde bulunan hayvanların etlerinin ve hububatın etrafında bulunmaktadır. Sıklıkla et yemeğine, değişik türdeki tatlılara, salatalara, hamur işlerine veya sebze yemeklerine rastladığımız Aksaray’da halkın kendince isimler bulduğu ve nesillerdir sevilerek tüketilen yemekler de mevcuttur.

Bir önceki paragrafta bahsettiğimiz yöresel yemeklerden en çok bilinenleri şepe, dolma mantı, kuskus, çörek, çiğleme, mayalı, erişte, bamya çorbası, soğanlama, sarığıburma ve höşmerimdir. Ancak Aksaray söz konusu olduğunda en çok akıllara gelen yöresel lezzetler bu saydığımız yemeklerin içerisinden şepe, kuskus, höşmerim ve bamya çorbasıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.