Menu

Akciğere iyi gelen besinler


Akciğerlerimiz vücut için hayati değer taşır, tüm gün, uykumuzda bile çalışmaya ara vermeden devam ederler. Akciğerlerimiz her ne kadar gerekli oksijeni çekmek için çalışsa da havadaki zararlı maddelere maruz kalmaları da kaçınılmazdır.

Bu yüzden akciğerlerimizi temizlememiz gereklidir. Bunun yolu da yediklerimizden geçer. Bazı besinler akciğerlerde detoks etkisi yaparak akciğerlerimizi zararlı maddelerden arındırır ve bronşit, astım, kistik fibroz gibi akciğer hastalıkları riskini azaltır. İşte o besinler:

Akciğere iyi gelen besinler

1) Turpgil sebzeler 

Turpgillerden gelen sebzelere turpgil sebzeler denir, daha çok lahana ve akrabaları bu gruba girer. Bunların arasında brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası gibi sebzeler bulunur. Tüm bu sebzeler antioksidan doludur ve vücudumuzu toksinlerden arındırırlar.


broccoli-389890_960_720


Bu sebzelerdeki sülfür ve antioksidanlar ciğerdeki zararlı partikülleri temizler. Yalnızca temizlemekle de kalmaz, akciğer, meme, prostat kanserlerine karşı da koruma sağlarlar. Bu sebzeleri protein içeren besinlerle birlikte tüketebilirsiniz.

2) Karotenoid içeren besinler

Karotenoid maddesi açık renkli sebze ve meyvelerde bulunur ve sindirildiğinde kolaylıkla A vitaminine çevrilir. Karotenoid bir antioksidandır ve bu maddeyi içeren besinlerin özellikle akciğer kanserine karşı savaştığı bilinmektedir.


pexels-photo-65174


Bu besinler sigaranın akciğerlere verdiği hasarın onarılmasına da yardım ederler. Havuç, bal kabağı, zerdali, biber, acı biber, domates gibi gıdalar bu gruba dahildir. Astıma, alerjilere ve akciğer enfeksiyonuna karşı koruma da sağlarlar.

3) Omega-3 yağ asidi içeren besinler

Omega-3 yağ asidi yönünden zengin gıdalar tüketmek akciğerlerinizi temizleyerek solunum sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Somon, morina, ringa, mezgit, ceviz, kuruyemişler ve yumurtada bol miktarda omega-3 yağ asidi bulunur.


pexels-photo-629093


Bu besinlerin vücuttaki iltihaplanmayı azaltarak bağışıklığı ve zihni güçlendirdiği bilinir. Ayrıca The Journal of the American College of Nutrition, yayınladığı bir sayısında omega-3 içeren gıdaların kanın akciğerlere düzgün bir şekilde nüfuz ederek akciğer ve solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardım ettiğini açıklamıştır.

4) C vitamini içeren besinler 

C vitamini akciğerlerin temizlenmesine yardımcıdır ve vücuda düzgün bir şekilde kan akışının olmasını sağlar. C vitamini aynı zamanda antioksidandır ve düzenli alındığında vücuttaki toksinleri temizleyerek bünyeyi yeniler ve gençleştirir.


Citrus_fruits_(8423568946)


Biber, limon, portakal, greyfurt, mandalina, kavun, nar, kivi, çilek, brokoli, ananas ve mango gibi besinler bolca c vitamini içerir ve bu vitamin akciğerlerdeki zararlı serbest radikalleri yok ederek ciğeri onarır ve temizler. Böylece vücudu kanser, kalp hastalıkları, solunum yolu enfeksiyonları, astım ve arterit gibi hastalıklardan korurlar.

5) Folik asit (B9 vitamini) içeren besinler

B9 vitamini olarak da bilinen folik asit özellikle hamilelikte çok önemli etkilere sahip bir vitamindir ve düşükleri önlemektedir. Ancak bu yararının yanı sıra akciğerleri de temizlediği bilinmektedir.


Bread_and_grains


Tam taneli ekmekler, yumurta, avokado, Brüksel lahanası, bamya, koyu yeşil yapraklı sebzeler, pancar, bulgur, süt ve hurma B9 açısından oldukça zengindir. Bu gıdaların akciğer kanserini önlediği, bronşlardaki anormal gelişimleri durdurduğu ve çocuklarda solunuma bağlı ölümlerin riskini azalttığı bilinir.

6) Sarımsak

Sarımsağın birçok faydası bulunur, bunlar içinde en önemlilerinden biri de akciğer sağlığına olan katkısıdır. Sarımsak tüketmenin akciğere olan katkısı ise allisin adındaki bir bileşenden gelmektedir.


garlic-545223_960_720


Allisin adındaki bu madde doğal bir antibiyotik görevi görür ve vücuttaki zararlı tüm bakterileri öldürür. Böylece akciğer enfeksiyonlarını da önler, iyileştirir ve tıkalı ciğerleri açabilir. Yapılan araştırmalarda çiğ sarımsak tüketmenin akciğer kanserini önlediği de saptanmıştır.

7) Su

Su içmenin genel vücut sağlığımız üzerindeki katkısı zaten yadsınamaz. Ancak bol su tüketmek vücudu zararlı toksinlerden arındırır, haliyle akciğerlerimizi de temizler. Gün içinde soda, kahve, alkol, şekerli içecekler yerine mutlaka en az iki litre su tüketmek gerekir. Eğer su içmeyi çok sevmiyorsanız suyunuzu limon ile tatlandırarak daha rahat tüketebilirsiniz.

8) Zencefil

Eğer solunum sisteminizle ilgili problemleriniz varsa ilk başvurmanız gereken besin zencefildir zira zencefil, akciğerlerin temizlenmesine ve bağışıklığın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Zencefilin doğal olarak iltihap giderici özelliği vardır ve vücudu iltihaba sebep olan maddelerden temizler.


ginger-2523758_960_720


Bu özelliği ile akciğer ve solunum yolu enfeksiyonlarının iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur ve bronşları tıkayan mukus miktarını azaltarak hastaya rahatlık sağlar. Aynı zamanda astım, bronşit gibi solunum sistemi hastalıklarının da semptomlarını hafifletir. Yapılan bazı araştırmalarda zencefilin akciğer kanserine karşı savaştığı da saptanmıştır. Zencefili kök halinde kullanarak çay yaparak tüketebilir, yemeklerinize kök ya da toz formunda ekleyebilirsiniz.

9) Zerdeçal

Zerdeçal, zencefilin yakın bir akrabasıdır ve akciğerleri temizleyen bir başka önemli besin maddesidir. Zerdeçalı zencefille birlikte tükettiğiniz zaman (çay formunda ya da baharat olarak) etkisi ikiye katlanacaktır ve akciğerleriniz temizlenecek, vücudunuz iltihaplardan daha kolay arınacak, solunum sistemi sağlığınız güçlenecektir.

Zerdeçal, hava ile solunan zararlı maddelerin, sigara dumanının ve diğer kimyasalların akciğerlerde yarattığı hasarın onarılmasına yardım ederek akciğerlerin temizlenmesini sağlamaya yardımcıdır. Alerjik astım, alerjiler ve diğer solunum sistemi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olduğu da tespit edilmiştir. Zerdeçalı karabiberle tüketmek bu bitkiden en çok verimi almanızı sağlayacaktır.

10) Nane

Nane de akciğerleri temizleyen bir diğer besindir. Nane ve nane yağında mentol bulunur ve bu mentol düz akciğer kaslarını rahatlatıp gevşeterek solunumu kolaylaştırır. Böylece kişi daha rahat nefes alır ve üst solunum yolları tıkanması gibi sorunların belirtileri hafiflemiş olur.


1188px-Peppermint-tea_hg


Nanenin tıkanıklık giderici, spazm kesici ve balgam sökücü etkisi de fareler üzerinde yapılan bir deneyde, trakenin gevşemesine yardımcı olduğu gözlenerek saptanmıştır. Naneyi günde üç beş yaprak taze halde yiyebilir, bir bardak sıcak suya birkaç damla nane yağı damlatabilir, günde iki bardak nane çayı tüketebilirsiniz.

Nane çayı yapmak için 1 çay kaşığı kuru naneyi bir bardak kaynar suya koyun, üzerini kapatın ve 5-10 dakika demlenmeye bırakın. (Safra kesesi taşı probleminiz varsa nane tüketmemelisiniz.)

11) Yeşil çay

Düzenli olarak yeşil çay tüketmek fazla mukus salınımını engelleyerek akciğerlerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Yeşil çay çok güçlü antioksidanlar içeren bir bitkidir ve kalp damar sağlığını kuvvetlendirir, birçok kanser türünden korur, beyin faaliyetlerini güçlendirir ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

Ayrıca her gün yeşil çay içmenin akciğer kanserine karşı koruyucu bir etkisi olduğu araştırmalarda saptanmıştır. Öte yandan yeşil çayın sigara içmekten ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaynaklanan akciğer hasarını da onarmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

12) Magnezyum içeren besinler

Magnezyum açısından zengin olan besinler akciğerlerin sağlıklı bir biçimde çalışmasına destek olarak akciğer sağlığını korurlar. Hatta araştırmalarda magnezyum eksikliğinin akciğer fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyerek akciğer hastalıklarına yol açabileceği de tespit edilmiştir.

Magnezyumun akciğerlere etkisi üzerine yapılan çalışmalarda magnezyumun akciğer kaslarını etkileyerek akciğerleri temizlediği, astım tedavisinde yararlı olduğu gözlemlenmiştir ve tedavi edici etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Kaynaklar:

http://www.nutritionbyangelique.net/2016/01/5-best-superfoods-to-eat-to-cleanse-your-lungs/

https://54health.com/food-and-drinks/foods-cleanse-lungs-written/2/

http://www.healthyandnaturalworld.com/the-best-foods-to-cleanse-your-lungs/

https://www.top10homeremedies.com/how-to/how-to-cleanse-and-detox-your-lungs.html
Son 50 Yorum
 1. mzıa duluzaurı
 2. gunfer ceylan
 3. gunfer ceylan
  • Anonim
 4. Burak Akkurt
 5. remzi akyel
 6. Abdullah Muti
  • Hilmi
 7. abdüsselam

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.