Menu

AIDS hastalığından ölen ünlüler


aids baş

Dünyada yaklaşık 40 milyon kişi AIDS hastalığı ile mücadele ediyor. Kan ve cinsel ilişki ile bulaşan bu hastalık hakkında çoğumuz çok az bilgiye sahibiz.

Bir tedavisi olmayan bu hastalıktan her yıl binlerce insan ölüyor. AIDS hastalığından ölen pek çok meşhur film artisti ve şarkıcı, bilim adamı, yazar olduğunu biliyor muydunuz?

İşte liste ;

freddy


Freddie Mercury ; İngiliz Queen’in solistidir. Sesi, yaptığı besteleri ve şovları ile binlerce hayranı olan Mercury, rock tanrısı olarak bilinir. 1987 yılında AIDS teşhisi konulmuştur. 1991 yılında 45 yaşında AIDS hastalığından vefat etmiştir. Ölümü ile AIDS hastalığı konusunda tün dünya bilgilenmiştir.

rock hudson


Rock Hudson ; kadınlar tarafından bir efsane kabul edilen ve çok yakışıklı olan aktör aslında eşcinseldi. 1984 yılında AIDS hastalığına yakalandığını tüm kamuoyuna duyurmuştur. 1985 yılında bu hastalıktan vefat etmiştir.

abthony perkins


Anthony Perkins ; Hollywood’da bis**ksüelliği bilinen bir aktördü. Alfred Hitchkok’un meşhur sapığı Norman Bates rolü ile dünyaca tanınan aktör 1992 yılında AIDS hastalığından hayatını kaybetmiştir.

denholm elliot


Denholm Elliott ; Indiana Jones serisinde ki profesör arkeolog olan ünlü aktör 1987 yılında AIDS teşhisi koyulmuş ve 1992 yılında vefat etmiştir.

ısaac asimov


Isaac Asimov ; Dünyanın en ünlü bilim kurgu yazarı olan Asimoov, geçirdiği bypass ameliyatı sırasında aldığı kan naklinden AIDS mikrobu kapmıştır.  1982 yılında hayata gözlerini yummuştur. Listemizin belki de en şansız insanıdır. Asimov, bu konuyu kamuoyu ile paylaşmak istememiştir fakat ölümünden sonra ailesinin zor duruma düşeceğini düşünerek açıklama yapmıştır.

rudolf nurayev


Rudolf Nurayev ; Balenin Ruslar tarafından kralı kabul edilen efsanevi dansçı, 1980 yılında Fransa’da bu hastalığı kapmıştır. 1993 yılında hayata gözlerini yummuştur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.