Menu

Ahtapot Nedir ? Ahtapot Hakkında Bilgi


Ahtapotlar hakkında bilgi

Oldukça bilinen deniz canlılarından biri olan ahtapotlar, ahtapot ile ilgili bilgilerin yer aldığı pek çok bilgi kaynağının bulunmasından anlaşılacağı gibi merak edilen ve hakkında bilgi sahibi olunmak istenen hayvanlardan bir tanesidir.

Ahtapotlar, “kafadan bacaklı” türlerden olup vücut yapısında dokunaçları olan canlılardır. Vücut büyüklükleri 2 ya da 3 santimetre de olabilirken bazı türleri 10 metreyi bulabilmektedir. 50 çeşitten fazla türü bulunan ahtapotlar bütün denizlerde yaşayabilme özelliği gösterebilmektedir.

Vücut yapılarına bakıldığında hem tıknaz hem de yuvarlak bir yapıya sahip oldukları görülür. İnsanlar gibi iki adet göze sahiptirler ve bu gözlerin gelişmişliği de oldukça yüksektir. Baş bölgelerinden yanlara doğru sekiz ayrı kolları çıkmaktadır. Kollarının uzunlukları aynı seviyeye kadar uzamakta ve çıkış noktalarında hepsi birer zarla birbirlerine bağlanmaktadır.

Kollarının alt kısmında sırayla dizilmiş “vantuz” adı verilen yapışmasına yarayan yuvarlak alanlar bulunur. Çoğu ahtapotta bu vantuz sıralanması çift yapıdadır. Vücut yapıları herhangi bir omurga ya da bir kabuk barındırmaz. Az önce belirttiğimiz gibi gelişmiş gözlerinin bulunmasının yanında bir de gelişmiş beyin yapısına sahiptirler.

ahtapot-avlanmasi


Ahtapotlar her denizde yaşayabilseler de, derinlikleri daha fazla olan deniz türlerinde yaşamaları onlar için daha elverişli olmaktadır. Tabi bunun yanında denizin derinliğiyle birlikte daha ılıman olması da onlar için önemlidir çünkü ılık sularda hayatlarını daha uzun sürdürmeleri mümkündür.

Ahtapotların hareket kabiliyetleri ve avlanmaları

Derin denizlerde kayalıklar arasındaki yarıklarda gizlenerek yaşarlar. Hareket kabiliyetleri kayalıkların üzerinde kollarıyla sürtünme esasına dayanmaktadır. Bunun dışında kafasının huniye benzer bir yapıya sahip olmasıyla birlikte kafasının altındaki düzenekten hızlıca su çekip boşaltında bu püskürmenin de etkisiyle rahatlıkla hareket edebildiği bilinmektedir.

Ahtapotlar daha korkusuz ve tehlikeli bilinse de, aslında çoğu dış etkenden korkarak hayatlarını çoğunlukla kayalıklarda saklanarak geçirmektedirler. Sadece avlanmaları gereken durumlarda daha cesaretli oldukları görünür.

Bu avlanmalar sırasında kollarının yardımıyla avlarını yakalayarak vantuzlarını avlarına yapıştırıp kaçmalarına engel olmaktadırlar. Örneğin, bir ahtapot yengeç yakaladığında öncelikle onu kollarıyla sabitleyip ardından bu hayvanın kabuklarını çeneleriyle bir baskı uygulayarak kaldırdıkları bilinmektedir.

Bunun dışında istiridye, midye ya da ıstakoz gibi canlıları da yemekten büyük keyif alan ahtapotlar; avlanma esnasında ilk olarak çok çevik bir şekilde avlarının üzerlerine atlamaktadırlar. Kalın kabuklu canlıların kabuklarını kırmak için kollarıyla baskı uyguladıktan sonra kabuğun kırılmasıyla birlikte çift yapılı çenelerini ve dişli olarak söylenen dillerini kullanarak avlandıkları canlıyı parçalamaktadırlar.

Ahtapotların hareket kabiliyetlerinden biraz daha bahsedecek olursak, bu hayvanların kayaların üzerinden sürünmelerinin haricinde su püskürterek de hareket edebildiklerinden bahsetmek gerekmektedir.

ahtapotlarin-kapismasi


Kafasının alt kısmında yer alan manto boşluğuna öncelikle suyu çeken ahtapotlar, karnından vücudunun ön kısmına doğru huni şeklinde gelen “sifon” dediğimiz bölümden bu suyu hızlı bir şekilde fışkırtarak bir su akımının oluşmasını sağlayarak o hızlı su sirkülasyonunun etkisiyle geri geri şekilde hareket edebilmektedir.

Bu püskürtme yeteneklerini bazı durumlarda kendilerini tehlikeli durumlardan korumak için de kullanabilmektedirler. Örneğin; kendilerine düşmanca hareketlerde bulunan bir deniz canlısının karşısında suya mürekkep fışkırtan ahtapotlar da bulunmaktadır.

Bu özellikleri nedeniyle çoklukla mürekkep balığıyla karıştırıldıkları da olmuştur. Suya salgıladıkları mürekkebin suyu bulandırıp düşmanını şaşırtmasını fırsat bilip hızlı bir şekilde ortamdan kaçabilmektedirler.

Ahtapotların diğer ilginç özellikleri

Ahtapotlar renk değiştirebilmektedir. Özellikle yakınlaşan tehlike anlarında bulundukları kayanın rengine bürünerek dikkat çekmezler. Bu özellikleri dolayısıyla kendilerine “deniz bukalemunları” da denilebilmektedir.

Deniz altında ses çıkartabilen veya parlak renge sahip olan her şey ahtapotların oldukça dikkatini çekebilmektedir.

Ahtapotlara tersten bakıldığında, kafalarının tam orta noktasında koyu renge sahip kesici özellikteki ağızları görülebilmektedir. Erkek ahtapotlarda bu bölgedeki kollardan biri yaradılışlarında mutasyona uğrayıp cinsel organ şekline dönüşmüş ve adı “hektokotil” olmuştur.

Ahtapotların zehir dolu tükürükleri vardır. Bazı avlanma süreçlerinde avlarının üzerine tükürüp avı felç ettikten sonra yemeye başlarlar.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.