Menu

Ahmet Adnan Saygun kimdir


adnan-saygun-kimdir

7 Eylül 1907 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Ahmet Adnan Saygun, ailesiyle birlikte uzun yıllar İzmir’de yaşamıştır. İzmir İttihat ve Terakki Okulu’nda eğitim alırken, okulunun dört sesli korosuna katılmış ve öğretmeni İsmail Zühtü Bey’in önerisiyle birlikte piyano dersleri de almaya başlamıştır.

Liseyi bitirdikten sonra, üniversite eğitimi almayarak kendisini tamamen müzik eğitimlerine kanalize etmiştir. 1923 yılında Arel Bey denen bir müzik adamından armoni dersi alan Ahmet Adnan Saygun, kendisini bu alanda geliştirmeye karar verip kontrpuan çalışmalarına da başlamıştır. 1926 yılında Ankara Musiki Muallim Okulu’nda sınava girip başarılı olarak İzmir Lisesi’nde müzik eğitmenliği yapmaya başlamıştır.

Müziğe olan tutkusu kesintisiz olarak devam eden Ahmet Adnan Saygun, 1928 yılında başka bir sınava girerek onu da kazanmış ve devletin kendisine sağladığı bursla Paris’e müzik eğitimi almaya gitmiştir. Oldukça kaliteli ve ünlü bir müzik okulu olan Schola Cantarum’da eğitim almış ve çok kaliteli öğretmenlerin dersine girme imkanı yakalamış olan Saygun, 1931 yılında Türkiye’ye dönmüş ve Ankara Musiki Muallim Mektebi’ne kontrpuan öğretmenliği yaparak işe başlamıştır.

1934 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yönetmenliği yapmış, İstanbul Belediye Konservatuarı’na öğretmen olarak atanmış, Cumhuriyet Halk Partisi’nin müzik danışmanlığını yapan isim olmuş ve Halk evlerinin müzik müfettişliğine atanan kişi olmuştur. Bundan sonrasında kendisinin daha geniş çaplı tanınmasını sağlayan “Ses ve Tel Birliği” adında bir grubu arkadaşlarıyla beraber kurmuş, bu grup çok fazla konser vermiş; müzikle alakalı bir çok kitabın dağıtılmasına da vesile olmuşlardır.

1946’de Ankara Devlet Konservatuarı’nda öğretmenlik mesleğine devam eden Ahmet Adnan Saygun bir dönem geçtikten sonra kompozisyon bölümünden sorumlu isim olmuş, yıllar geçtikten sonra TRT ‘nin Yönetim Kurulu Üyeleri arasında yer almıştır. İstanbul Devlet Konservatuarı’na girerek etnomüzikoloji öğretmenliği yapan Saygun’un bu ulvi görevlerinin yanında pek çok önemli araştırmaya da imza attığı bilinmektedir.

Hatta kendisinin zamanında yaptığı “mod öncesi ve mod içi müzikler” isimli araştırması, günümüz Türkiye’sinde var olan çok sesli müzik çalışmalarının ilham kaynağı olmuştur. Bunun dışında Ahmet Adnan Saygun’un 1934 yılında yazdığı tek perdelik operaları, Türk topraklarında meydana getirilmiş opera türüne ait ilk örnekler olarak yer almıştır.

Sanat dünyasında bu kadar kaliteli ve başarılı işler yapabilme şansı yakalayan Ahmet Adnan Saygun’a 1971 yılında “devlet sanatçısı” ödülü verilmiş, 1981 yılında “Atatürk Sanat Armağanı” ve 1985 yılında da “sanatçı profesör” unvanı verilmesi uygun görülmüştür. Değerli isim 6 Ocak 1991 tarihinde ise hayata gözlerini yummuştur.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Anonim
 3. mehmet saitçandur
 4. beyza
 5. hilal
 6. Ceren günyüzü
  • lonseo
 7. emirhan
 8. semanur
 9. melih demir
 10. kübra
 11. merve
 12. semanur
 13. kübra
 14. ayla
 15. gizem
 16. Umut Kılınç
 17. Hali Ibrahim Kıratlı
 18. Taha Gökoğlu
 19. Merve Kaplan
 20. Ceyda Merve Karataş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.