Menu

Ağustos Böceği Özellikleri


Ağustos böcekleri, böcekgiller familyasından olan ve Hemiptera denilen türe ait olan böceklerin genel adıdır. Bu böcekler, özellikle sıcak bölgelerde yaşayarak ve belirli dönemlerde hep birlikte sürekli öterek orada olduklarını hayvanlara belirtmiş bulunmaktadırlar.

Ağustos böceklerinin de kendi aralarında pek çok farklı türlerinin olduğu bilinmektedir. Hatta keşfedilen verilere göre birbirinden farklı 2000 çeşit Ağustos böceğinin varlığından söz edilmiştir. Bu böceğin türleri dünya genelindeki ülkelere göre değişmektedir. Bir kaç ülkede bu hayvanlar gıda ürünü dahi olarak kullanılmaktadırlar.

Özellikle dişi Ağustos böcekleri daha iri kıyım olduklarından yemek için dişilerini tercih eden bireyler; Kongo, Burma, Çin, Japonya ve Malezya gibi ülkelerde sıklıkla Ağustos böceği tüketmektedirler. Bu hayvanların asla insanlara zararlı oldukları görülmemiştir. Ancak ve ancak onların beslenme ve yaşama alanı olan ağaçlara ya da bitkilere çok yaklaşan insanları ısırdıkları bilinmektedir.

Bu ısırıklar da kesinlikle zehir salgılamak için yapılmamakta, aksine böcekler bu insanlar kendi alanlarına çok yaklaştıkları için onların farklı bir dış etken olduklarını algılamadan bitkiymiş gibi görerek ısırmaktadırlar.

Fiziki özellikleri

Bu böceklerin baş kısımlarında iki tane iri gözleri bulunmakta, bunun dışında üç adet de alınlarında küçük nokta şeklinde gözler bulunmaktadır. Anten yapıları kısadır ve sert şekildedir. Vücut yapılarına bakıldığında dişi Ağustos böceklerinin erkek Ağustos böceklerinden daha iri yapıda olduğu gözlemlenmiştir.

Kanat yapıları ise, ön ve arka kanatlar olmak üzere ikiye ayrılır. Arka kanatları ön kanatlarıyla kıyaslandığında daha uzun yapıda olmaktadır. Havaya sıçrayış hareketlerini ise arka bacaklarının çevikliği sayesinde gerçekleştirebilirler. Vücutlarında bulunan hortum yapısını ağaçların filizlerine batırarak beslenme düzenlerini gerçekleştirebilmektedirler.

agustos-bocegi-turleri

Çoğalmaları

Genel olarak toprak altında yaşayan Ağustos böcekleri, toprak altında toplam 17 senelik bir süreç geçirmektedirler. Bu süreç zarfında ağaç köklerinden beslenen bu böcekler, yeryüzüne Ağustos ayında çıkar ve sadece o ay yaşayarak hayata veda eder. Bu böceklerin ismine Ağustos böceği denmesinin en büyük sebebi budur.

1 aylık yaşam süresi zarfında, mümkün olduğunca hızlı bir biçimde kendisine eş arayan bu böcekler çiftleşme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ölmektedirler. Çiftleşme işlemini gerçekleştiren taraflardan biri olan dişi Ağustos böceği, yumurtalarını ağaç yarıklarının içerisine bırakmaktadır. Daha sonra 1,5 ay geçince bu yarıklardaki yavrular “NİMF” denilen canlılara dönüşmekte ve fizyolojik olarak Ağustos böceklerine benzememektedirler.

Bu yavrular toprağın altına inerek ağaç köklerinin bulunduğu alanlara yerleşmekte ve sürekli köklerdeki suları emerek kendilerini beslemektedirler. Bu durum yıllar boyunca (az önce bahsettiğimiz gibi 17 yıl boyunca) devam eder ve en sonunda artık tamamen Ağustos böceği şekline kavuşmaya hazır olan canlılar ağaç gövdelerine çıkarak yeryüzüne ulaşır, kabuğunun içerisinden çıkarak Ağustos böceği formuna dönüşmektedir.

Sesi nasıl çıkar?

Ağustos böceklerinin çıkarmış olduğu sesler, yalnızca erkek böceklerden çıkan seslerdir. Çünkü dişi Ağustos böceklerinin fizyolojik ve biyoloji yapılarında bu sesi çıkartabilmeleri adına bir donanım bulunmamaktadır. Erkek böceklerde de bu durum, karın bölgelerinin alt kısmında yer alan gergin yapıdaki bir zarın titreştirilmesiyle çıkartılmaktadır. Kasları yardımıyla bu zarı titreterek ses çıkartan Ağustos böceklerinin bu sesi çıkartma nedeni olarak da çiftleşme dönemlerinde eş bulmaya çalışmaları gösterilmektedir.

agustos-bocegi-cesitleri

Bu ötme işlemlerini günün çok uzun saatleri de gerçekleştirebilen Ağustos böcekleri, bu ötüş işlemlerini gerçekleştirirken başka işlemlerle de uğraşabilirler. Örneğin; bir yandan öterken bu böceklerin bir yandan da yemek yedikleri görülebilecek bir durumdur. Çünkü ötüş seslerini çıkardıkları bölgeleri ağızları değildir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.