Menu

Ağrının meşhur yemekleri


agrinin-yemekleri-1

Türkiye’nin kültürel öğeleri arasında çok önemli bir yeri olan ana başlıklardan bir tanesi, her ilin kendine özgü mutfak kültürünün olmasıdır. Yöresel lezzetler olarak da adlandırılan bu tatlar, her bölgenin imkanına ve bulunduğu koşullara göre pek çok lezzette farklı ürünün ortaya çıkmasıyla meydana gelmektedir.

Bu kendine has tatları olan illerden bir tanesi de Ağrı ilimizdir. Hem et yemekleri alanında, hem sebze yemekleri alanında, hem tatlı alanında, hem çorba alanında hem de salata alanında oldukça farklı ve lezzetli ürünleri bulunmaktadır. Yemek konusunda Ağrı söz konusu olduğunda, bireylerin ilk akıllarına gelen yemekler yöresel olarak “Hengel”, “Kete”, “Erdek”, “Kuymak” gibi lezzetlerdir.

Bunun dışında Ağrı mutfağında özellikle tahıllı yiyeceklerin kullanılması oldukça dikkat çekmektedir. Tahıllı yemeklerin Ağrı ilinde en çok bilinenleri ise; bişi, erişte, haşıl, ekmek aşı, Çiriş ketesi, halise, Ağızyakan çorbası ve ayran aşı çorbasıdır. Ayrıca et yemeklerinin de oldukça önemli olduğu Ağrı mutfağında, zaten bölgede yoğun bir hayvancılık uğraşı olduğundan pek çok et ürünü içeren farklı lezzet bulunduğu bilinmektedir.

Bu lezzetlerden en bilineni ise kuşkusuz ki Abdigör köftesidir. Özellikle Ağrı’nın Doğubeyazıt ilinde yaygın olan bu yemek lezzet ve görüntü olarak içli köfteyi andırmaktadır. Yapım aşaması olarak sinirsiz ve yağsız sığır eti kullanılan bu yemeğe ek malzeme olarak da yumurta, soğan ve bir kaç baharat ilave edilmektedir.

Yoğurulan bu malzeme, taş bir zemin üzerinde hamur halini alana dek dövülmektedir. En son tekrardan su, soğan ve yumurtayla çırpılan bu et, pişirildikten sonra pilav üzerinde olacak şekilde servise sunulmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.