Menu

Adile Naşit Kimdir ?


adile-nasit-kimdir

Adile Naşit’in hayatı

Adile Naşit, 17 Haziran 1930’da İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası komedyenlik yapan “Komik-i Şehir” Naşit, annesi ise tiyatro oyunculuğu yapan Amelya Hanımdır. Naşit hakkında yayılan Ermeni kökenli olduğu söylentilerinin de aslı bulunmakta çünkü annesinin baba tarafı Ermeni kökeninden, baba tarafı ise Rum kökeninden gelmektedir.

Ailesinde abisi Selim Naşit Özcan’ın da ilk eşi olan Ziya Keskiner’in de tiyatro camiasında bulunduğu bilinen Adile Naşit kocası Ziya Keskiner 1982 yılında vefat ettikten sonra 1 yıllık bir süre geçirip gizli bir şekilde 1983 yılında Cemal İnce ile evlenmiştir. İlk evliliğinden olan çocuğu Ahmet Naşit ise kalbi delik olarak dünyaya gelmiş ve pek çok ameliyat geçirdikten sonra 15 yaşındayken geçirdiği son ameliyat sonrası komaya girerek 1966 yılında vefat etmiştir. Adile Naşit oğlunu kaybettikten sonra çocuklara olan sevgisini ve ilgisini kat be kat arttırmıştır.

adile-nasit-sanat-kariyeri

Adile Naşit’in tiyatro dünyasına atılışı

Küçük yaşta babasını kaybeden Naşit, henüz 14 yaşındayken İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Çocuk Tiyatrosu bölümüne girmiştir. Yer aldığı Halide Pişkin’e ait olan eser “Herşeyden Biraz” ile İstanbul turnesine çıkmış, turnenin ardından Muhammer Karaca’nın tiyatrosuna girme şansı kazanmıştır.

1948’den 1951 yılına kadar Vahi Öz ve Aziz Basmacı ile kurdukları grupta bir çok projede yer alan Adile Naşit, tekrardan 1954 yılında Muammer Karaca tiyatrosuna dönerek 1960 yılına kadar burada oyunculuk yapmaya devam etmiştir. 1961 yılında ağabeyi Naşit Özcan ve eşi Ziya Keskiner’le “Naşit Tiyatrosu” isminde bir tiyatro grubu kurmuş, ancak 1963 yılında grup kendiliğinden dağılmıştır.

Bu süreçten sonra 1963 yılından 1975 yılına kadar Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan tiyatrosunda meslek hayatına devam eden Adile Naşit; aynı süreçlerde Şen Sazın Bülbülleri, Hisseli Harikalar Kumpanyası ve Neşe-i Muhabbet gibi müzikallerde de izleyicisiyle buluşmaya devam etmiştir.

Adile Naşit’in sinema dünyasına atılışı

Asıl olarak Adile Naşit’in ilk oynadığı sinema filmi 1947 yapımı Yara filmi olsa da, kendisi daha çok tiyatro dünyasında kendisine yer edinmiş ve sinema sektörüne tam anlamıyla girişi 1970’li yılları bulmuştur. Kısa bir süre sonra sinema filmlerinde gösterdiği başarılardan ötürü 1976 yılında oynadığı İşte Hayat filmindeki rolü sayesinde Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

adile-nasit-olumu

Bu ödülden sonra rol aldığı Hababam Sınıfı filmlerinde iyice ünlenen Naşit, 1978 yılında Uluslararası Sanat Gösterileri kapsamında hem müzikallerde hem de tiyatrolarda rol almaya başlamış; bunun yanında Kartal Tibet imzalı ve Ertem Eğilmez imzalı komedi filmlerinde de etkin rollerde oynamayı sürdürmüştür.

Adile Naşit kaç yılında vefat etmiştir?

1987 yılının 11 Aralığında yakalandığı bağırsak kanseri sonucu hayata İstanbul’da gözlerini yuman Adile Naşit, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilmiştir. Defin işlemlerinden önce 13 Aralık 1987’de Şişli Camisi’nde cenaze töreni yapılan Adile Naşit mezarına bu törenden sonra götürülmüştür. Karacaahmet’teki mezarı oğlu Ahmet ve ilk eşi Ziya Keskiner’le birliktedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.