Menu

Zihin yorgunluğu nedir

Unutkanlık, dikkat eksikliği, algı yavaşlaması, öğrenme ve akılda tutma zorluğu, beyinde ağırlık hissi, dikkatsizlik ve tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme şikayetleriniz varsa zihin yorgunluğunuz var olabilir. Bunlar, ilerleyen dönemde Alzheimer hastalığına yakalanabileceğiniz gibi sonuçlara gidebilir veya bellek kaydında gecikme ve zorlanma olarak da kabul edilebilir.

Belirtileri nelerdir?

Genelde yoğun tempoda, ekonomik veriler ile çalışanlarda ve öğrencilerde görülebilen bir rahatsızlıktır.  Sorunlara pratik sonuçlar getirilemez, çözümleme yetenekleri olumsuz etkilenir, hatalar olabilir, performans hızla düşer. Kişi, arkadaşları ve iş arkadaşları ile sorunlar yaşamaya başlar ve sinirli, alıngan bir yapıya dönüşür.  Yoğun tempoyla çalışan öğrencilerde, dersleri anlamakta zorluklar, algılama kaybı ortaya çıkar.  Kitap okunurken ikinci sayfaya geçildiğinde birinci sayfayı unutmak, dikkatini verememek belirtilerinden biridir.

Zihin yorgunluğu nedenleri nedir?

Stres yaşanması, yoğun çalışma temposu, havasız, dar ve küçük ofislerde çalışmak, elektronik cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgalar, cep telefonu sinyalleri ve uzun süre cep telefonu ile konuşmak, yüksek gerilim hatları, baz istasyonları. Alkol kullanmak, uykusuzluk, depresyon, bazı ilaçlar, B-12 eksikliği, demir eksikliği, tiroid hormonu yetersizlikleri zihin yorgunluğu yapmaktadır.

Zihin yorgunluğu için ne yapılmalıdır?

Stresli ortamlardan uzaklaşmak, sağlıksız çalışma ortamından çıkmak, bol hava ve güneş alan ortamlarda çalışmak, düzenli spor yapmak, müzik dinlemek, yoğun tempoda kendine zaman ayırmak, tatile gitmek, 2-3 gün evde dinlenmek. Yoğun tempo ile çalışan öğrencilerde düzenli olarak çalışmaya ara vermek, müzik dinlemek, film seyretmek veya spor yapmak gereklidir. Çalışırken masada elinizin altında fındık, ceviz, badem bulundurulmalıdır.  Fındık, ceviz, badem, kuru üzüm, yeşil sebze, üzüm suyu, elma, sıcak kakao zihin yorgunluğuna iyi geldiğinden tüketilmelidir. Günde bir bardak Türk kahvesi ve 1-2 bardak çay zihin yorgunluğunda düzenleyici etkiye sahiptir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.