Yumurtlama problemi, yumurtlama bozukluğu
Menu

Yumurtlama problemi, yumurtlama bozukluğu

yumurtlama problemi

Ovulasyon yani yumurtlama, üreme çağında olan kadınlarda her ay 1 defa olan ve adet görme, üreme gibi fonksiyonların sürekliliğini sağlayan, kadın vücudunda meydana gelen hormonal değişikliklerin temel taşlarından biridir.

Yumurtlama problemi nedir?

Kısırlık ( infertilite ) nedenleri arasında en çok rastlanan sebeplerden biri yumurtlama problemidir ve Ovulatuar disfonksiyon olarak adlandırılır. Yumurtlama problemi, kadınlardaki kısırlık sebeplerinin yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. Yaşanan yumurtlama problemi ya da bozukluğundan kasıt, yumurtlamanın düzensiz oluşunu ifade etmektir. Yoksa kadınlarda yumurtlama olmaktadır, ancak düzensiz ve seyrek meydana gelir. Hiç yumurtlama olmaması çok nadir görülen bir durumdur ve bu durumdaki kadınlar hiç adet görmezler.

Yumurtlama probleminin, bozukluğunun sebepleri nelerdir?

Yumurtlama problemi yani yumurtlama düzensizliği bazı hastalıklara veya strese bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu sebeplerin en sıklıkla görüleni Polikistik Over (PCOS) hastalığıdır. Bu hastalığı bulunan kadınlarda yumurtlama düzensizliği haricinde adet görmenin seyrek olması, fazla tüylenme ve şişmanlık gibi belirtiler de yer almaktadır. Hiçbir şekilde yumurtlama olmayanlarda da daha çok beyinde hipofiz bezi ile alakalı sorunlar, menopoz ve genetik anomaliler sebep olarak öne çıkmaktadır.

yumurtlama sorunu

Yumurtlama probleminin belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

Hastada yumurtlama ile ilgili belirtilerin görülmemesi, o ay yumurtlamanın olup olmadığı konusunda bir şüphe meydana getirebilir. Bunu belirlemek için tıbbi bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar;

* Büyüyen yumurtanın ultrason ile takip edilmesi,

* Adet döneminin 21. günü progesteron hormonuna bakılması ve 3 ng/ml’den daha yüksek bir değerde olması,

* Adet döneminin 21. günü rahim biyopsisi (endometrial biyopsi) yapılmasıdır ancak, bugün tıpta pek uygulanmamaktadır.

* Adetin 13-15. günlerinde yumurtlama olduktan sonra vücut ısısı artar. Bunun takibinin yapılması.

* Ovulasyon yani yumurtlama testleri yapılması.

Yumurtlamayı düzenleyici tedaviler nelerdir?

Yumurtlama düzensizliği ya da bozukluğu olan hastalara ovulasyon indüksiyonu yani yumurtlama tedavisi denen tedaviler uygulanır. Bu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda bazen tüp bebek tedavisi uygulanır. Yumurtlama tedavilerine destek amacıyla bazen aşılama uygulaması da tedaviye ilave edilir. Düzenleyici tedavilerde kullanılan yumurta büyütücü ilaçlar, bazen tablet şeklinde bazen de enjeksiyon ( iğne ) yoluyla alınabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.