Menu

Yılbaşını en ucuz geçirmenin yolu

Hazırlıklarınıza başlarken yapacağınız ilk iş menüyü belirlemek olmalı. Yemek ve servis için gerekli hazırlıklarınızı da birkaç gün öncesinden tamamlamış olmanız gerekir.

Evi ucuz da olsa bir şeyler ile süslemek önemli. Yeni yıla mutlu bir şekilde girmek için canlı renkler kullanmalısınız, çiçekleri ve mumları da bulunduğunuz ortamdan eksik etmeyin

4 kişilik bir ailenin, tavuk, çorba, pilav, salata ve düşük fiyatlı bir tatlıdan oluşan sofra kurmak için en az 20-25 YTL harcaması gerekiyor. Sofranın, tavuk yerine hindi pişirilerek zenginleştirilmek istenmesi halinde gözden çıkarılması gereken para 40-50 YTL’yi buluyor.Ancak evde parti verelim diyorsanız bunun size maliyeti 500 YTL’den az olmaz. Bu durumda yapılacak en güzel hareket herkes kendi içeceğini getirsin demek olabilir

Yılbaşı gecesi televizyon karşısında çerez yemenin maliyeti bir kilogram ayçekirdeği, tuzlu fıstık ve leblebi karışımı için 6-7 YTL olurken, Antepfıstığı ve badem gibi çeşitlerin yer aldığı karışımın ücreti ise 15-20 YTL arasında değişiyor.

Yeni yıla girerken birer kilogram elma, mandalina ve portakal gibi meyvelerin tüketilmesi durumunda ayrıca 5-6 YTL harcama yapmak gerekirken, maliyet, muz, kivi, ananas ve Hindistan cevizi gibi çeşitlerin eklenmesiyle daha da yukarılara çıkıyor.

Klasik de olsa tombala benzeri oyunlar yılbaşının vazgeçilmezi. Ancak Pijama giyip tombala oynayarak, gerisayıma yaklaşmak oyundan kopmaları ve isteksizlikleri baş gösterebilir. Bunun için uygun zaman aralığında ve dozajında oynanmalıdır

Dilediğiniz müzik, dilediğiniz menü ve her tarafta aile veya tanıdık dostların olması gerçekten çok hoş olur

En popüler yeni yıl eğlencelerinden biri de karaoke partileri. Yeniden gündeme gelen karaoke ile gecenin ilerleyen saatlerinde kendinizi bir star gibi hissedebilirsiniz. Düzenleyeceğiniz karaoke yarışmalarının vazgeçilmez içeceği ise mutlaka nar suyu-votka olmalı. Kış mevsiminin en leziz meyvelerinden olan nar ile hazırlayacağınız bu hafif içki geceyi renklendirecektir. Votkanızın markası hiç de önemli değil, yapmanız gereken birkaç nar tanesini votkanın içine atıp birkaç gün bekletmek.

Güvenlik, ışıklandırma, halılar, kablolar, komşular, havalandırma ve temizlik dikkat edilmesi gereken noktalardır. Ev ortamında profesyonel ses almak davetlilerininizi bir club ortamında hissettirmenin en önemli adımıdır. Bu durumun gerçekleşebilmesi için öncelike ses sisteminde kullanılan ekipmanların profesyonel ekipmanlar olması gerekmektedir.

Tüm misafirlerinizin evi bulmalarına yardımcı olmak için onları doğru bilgilendirin. Sizde kalacakların kaç kişi olduğunu ve nerede yatacaklarını önceden düşünün. Gürültü yapma hakkınızı yeni yıla girerkene saklayın.Alkollü misafirlerinizin asla araç kullanmasına izin vermeyin.

Aslında kendi kendinize gireceğiniz bir yeni yıl o kadar da kötü olmayabilir. Kendinizle baş başa kalmak ve yeni yılda yapacaklarınızı, planlarınızı ve hayallerinizi gözden geçirirsiniz. Belki bir bilgisayar oyunu oynar, belki bir maç izler, belki de uzun zamandır yapmak istediğiniz gibi en sevdiğiniz dizinin dvd serisini alıp, bölümlerini sırasıyla izlersiniz. Pizza sipariş edebilir, veya sadece güzel bir ev salatası yapabilirsiniz. Sakinliği ve kendi kendine kalmayı isteyenlerin, yeni yılın ilk sabahında çok daha dinç ve enerjik olma ihtimalleri de ayrı bir avantaja dönüşebilir.

kaynak: haberturk

One Response
  1. ibrahim numanoğlu Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.