Menu

Yerçekimi nedir? yer çekimi nasıl oluşur uzayda neden yer çekimi yok yer çekimi diger gezegenlerde de varmı?

http://img262.imageshack.us/img262/4849/66621828pg4.jpg

Bu kuvvet algılayabildiğimiz tek kuvvet olmasına rağmen, aynı zamanda da hakkında en az bilgi sahibi olduğumuz kuvvettir. Yerçekimi olarak bildiğimiz bu kuvvetin gerçek adı “kütle çekim kuvveti”dir. Şiddeti diğer kuvvetlere göre en düşük kuvvet olmasına rağmen, çok büyük kütlelerin birbirini çekmelerini sağlar.

Evrendeki galaksilerin, yıldızların birbirlerinin yörüngelerinde kalmalarının nedeni bu kuvvettir. Dünyanın ve diğer gezegenlerin Güneş’in etrafında belirli bir yörüngede kalabilmelerinin nedeni de yine yerçekimi kuvvetidir. Bizler bu kuvvet sayesinde yeryüzünde yürüyebiliriz. Bu kuvvetin değerlerinde bir azalma olursa yıldızlar yerinden kayar, dünya yörüngesinden kopar, bizler dünya üzerinden uzay boşluğuna dağılırız.

En ufak bir artma olursa da yıldızlar birbirine çarpar, dünya güneşe yapışır ve bizler de yer kabuğunun içine gireriz. Tüm bunlar çok uzak ihtimaller olarak görülebilir, ama bu kuvvetin şu an sahip olduğu şiddetinin dışına çok kısa bir süre dahi çıkması, bu sonlarla karşılaşmak için yeterlidir.

Ünlü moleküler biyolog Michael Denton, Nature’s Destiny: How the Laws of Biology Reveal Purpose in the Universe (Doğanın Kaderi: Biyoloji Kanunları Evrendeki Amacı Nasıl Gösteriyor) adlı kitabında bu gerçeği şöyle vurgular: Eğer yerçekimi kuvveti bir trilyon kat daha güçlü olsaydı, o zaman evren çok daha küçük bir yer olurdu ve ömrü de çok daha kısa sürerdi. Ortalama bir yıldızın kütlesi, şu anki Güneşimiz’den bir trilyon kat daha küçük olurdu ve yaşama süresi de bir yıl kadar olabilirdi. Öte yandan, eğer yerçekimi kuvveti birazcık bile daha güçsüz olsaydı, hiçbir yıldız ya da galaksi asla oluşamazdı.

Diğer kuvvetler arasındaki dengeler de son derece hassastır. Eğer güçlü nükleer kuvvet birazcık bile daha zayıf olsaydı, o zaman evrendeki tek kararlı element hidrojen olurdu. Başka hiçbir atom oluşamazdı. Eğer güçlü nükleer kuvvet, elektromanyetik kuvvete göre birazcık bile daha güçlü olsaydı, o zaman da evrendeki tek kararlı element, çekirdeğinde iki proton bulunduran bir atom olurdu.

Bu durumda evrende hiç hidrojen olmayacak, yıldızlar ve galaksiler oluşsalar bile, şu anki yapılarından çok farklı olacaklardı. Açıkçası, eğer bu temel güçler ve değişkenler şu anda sahip oldukları değerlere tamı tamına sahip olmasalar, hiçbir yıldız, süpernova, gezegen ve atom olmayacaktı. Hayat da olmayacaktı.
51 Comments
 1. Ramazan Cevapla
 2. Anonim Cevapla
 3. Onurcan Cevapla
 4. Berna Cevapla
  • tuğba Cevapla
 5. Anonim Cevapla
 6. gamze mira Cevapla
 7. canan Cevapla
 8. zeynepgül Cevapla
 9. eso Cevapla
 10. Arsız Bela 08 Cevapla
 11. Arsız Bela 08 Cevapla
 12. Anonim Cevapla
 13. Anonim Cevapla
 14. Anonim Cevapla
 15. Baran Cevapla
 16. zehra nur Cevapla
 17. aysenudr Cevapla
 18. hasan Cevapla
 19. anonim Cevapla
 20. Gülhan Karalı Cevapla
 21. Burak Giritlioğlu Cevapla
  • gadir Cevapla
   • Melik Cevapla
 22. Burak Giritlioğlu Cevapla
  • şerife nur Cevapla
 23. betül öztürk Cevapla
 24. sema Cevapla
 25. beste Cevapla
 26. özge Cevapla
 27. bera Cevapla
 28. ARDANUR Cevapla
 29. ARDANUR Cevapla
 30. ARDANUR Cevapla
 31. miranda Cevapla
 32. alperen Cevapla
 33. medine Cevapla
  • akif Cevapla
 34. medine Cevapla
 35. medine Cevapla
 36. medine Cevapla
 37. gülnur Cevapla
 38. yaren Cevapla
 39. yaren Cevapla
 40. ceren ;) Cevapla
 41. eda Cevapla
 42. tolga Cevapla
 43. ARZU Cevapla
 44. AYNUR Cevapla
 45. arzu arı Cevapla
  • murat Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.