Yeraltındaki gizli mekanlar
Menu

Yeraltındaki gizli mekanlar

yeraltındaki gizli mekanlar

Dünya üzerinde, her gün belki de üzerinden yürüyerek ya da arabayla geçtiğiniz, farkında bile olmadığınız önemli belgelerin veya ürünlerin saklandığı büyük depolar olduğunu biliyor muydunuz?  Eskiden maden olarak kullanılan ya da sığınak olarak inşa edilen yerler, günümüzde daha farklı amaçlarla kullanılmaktadır. İşte, yeraltındaki gizli mekanlar;

Corbis' Film Preservation Facility File Cabinets

Corbis Film Muhafaza Tesisi: ABD’nin Pennsylvania eyaletinde Iron Mountain Boyers’da terk edilmiş bir kireçtaşı madeninde, dünyanın en önemli fotoğraf arşivlerinden olan Corbis’in fotoğrafları ve negatifleri saklanmaktadır. Burada saklanan ve muhafaza edilen fotoğrafların negatifleri arasında, Albert Einstein’ın dilini çıkardığı pozu, Wright kardeşlerin ve Rosa Parks’ın fotoğraflarının orijinalleri ve negatifleri de bulunmaktadır.

Dinorwig Elektrik İstasyonu

Dinorwig Elektrik İstasyonu: İngiltere’nin Galler bölgesinde Gwynedd’de bulunan Dinorvig hidroelektrik istasyonu, Elidir Dağı’nın altına inşa edilmiştir ve her 10 saniyede 1320 megavat kapasitesinde elektrik üretmektedir.

Kraft Gıda Dağıtım Merkezi, Springfield, Missouri

Kraft Gıda Dağıtım Merkezi: Amerika Birleşik Devletleri’nin Missouri eyaleti Springfield kentinde bulunan bu devasa depoda, üretimi gerçekleştirilen peynirler muhafaza edilmektedir. Bu devasa tesis, 1946 yılında kireçtaşı madeni olarak yapılan alanın bir bölümüdür.

Pionen Data Merkezi Stockholm

Pionen Data Merkezi: İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan bu yer aslında eski bir askeri sığınaktır. Wikileaks sırlarının da bulunduğu bu sığınakta, kod adı James Bond Kötü Adam Veri Merkezi olarak bilinen yerde toplamda 8 bin adet server bulunmaktadır. Nükleer saldırılara karşı da korunaklı olan Pionen Data Merkezi, aklınıza gelebilecek her türlü güvenlik önlemleriyle korunmaktadır.

St. Kinga Wieliczka Şapeli

St. Kinga Wieliczka Şapeli: Polonya’daki Wieliczka Tuz Madeninde bulunan bu şapel, madende çalışmış olan işçiler tarafından ve ibadetlerini yapabilmek amacıyla inşa edilmiştir. Buradaki her şey tuz kayalarının oyulmasıyla elde edilmiştir ve tarihi 13. yüzyıla kadar dayanmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.