Menu

Yeni doğan bebekte sarılık belirtileri ve tedavisi

 

yenidoğan sarılığı

Yeni doğan bebekte sarılık belirtileri ve tedavisi

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen sarılık, tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Bebeğin erken bir şekilde hekime götürülmesi ile tedavi yapılır. Peki, yeni doğan sarılığı nasıl oluşur ve tedavisi nedir ?

Yeni doğan sarılığı ve nedenleri

Alyuvarların zarar görmesi ile ortaya çıkan parçaların çeşitli enzimler ile parçalanması ve idrar, dışkı ile dışarı atılmasıdır. Normal metabolizmamızın doğal bir çalışma şekli olan bu durum sırasında oluşan bir aksaklık, dışarı atılamayan ve ismi bilirubin olan sarı madde organlar dahil cildi de sarıya boyar. Dışarıdan bakıldığında cilt sarıdır. Bu rahatsızlığa yeni doğan sarılığı denilmektedir. Metabolizmada yavaşlama oluşurken fazla hammadde yığılması ile organlar dahil zarar görebilir. Yeni doğan sarılığının pek çok nedeni olabilir. Doğuştan guatr sorunu da olabileceği gibi, bebek kordonunun geç kesilmesi başlıca nedenlerdendir.  Bunun nedeni anneden bebeğe geçen basınçlı kandır. Böylece bebeğin vücuduna pek çok madde geçer. Bebek vücudu bu maddeleri temizleyemediğinden sarılık oluşur. Anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı varsa, uyuşmayan alyuvarları bebek metabolizması yabancı madde olarak algılar. Hızla akyuvarları parçalayıp atmaya çalışır. Hepsini atamadığından sarılık meydana gelir. Bebeğin karaciğer enzimlerinde bir miktar azlık varsa, bilirubini dışarıya atamaz ve sarılık oluşur. Parçalanan ve atılması için kalın bağırsağa giden bilirubin eğer yeni doğanda kabızlık varsa hemen tekrar kana karışarak sarılığı oluşturabilir. Sarılık oluştuğunda gözlerin ak kısmı sararır ve cilt sarımsı ya da turuncu bir renge dönebilir. Hatta bilirubin hızla yayılarak beyne kadar ulaşabilir. Bu noktadan sonra kalıcı sakatlıklar oluşabilir. Bu noktada anne ve babaların hemen hızla doktora gitmesi gereklidir. Erken teşhis ve müdahale çok önemlidir.

Yeni doğan sarılığı tedavisi

Hemen yakın takibe alınan bebek, hastanede alıkoyulabilir. İdrar yolları veya enfeksiyon bağlantılı bir nedenden dolayı sarılık oluşmuşsa, enfeksiyon tedavisine başlanır. Kan uyuşmazlığı nedenli sarılık varsa, anneden sık sık emzirmesi istenir anne emziremiyorsa vücuda daha fazla sıvı alınması sağlanır. Toplanan bilirubini atmak için bebek küvez de ışın tedavisi görebilir. Karaciğer enzimlerini arttırmak için ilaç verilebilir. Hatta kanda bilirubini yok etmek için kan takviyesi yapılır. Yani bilirubinli kan taze kan ile değiştirilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.