Menu

Yeni bulunan canlı türleri

yeni keşfedilen türler
Dünyamızda yeni bulunan canlı türleri
Dünyamızda 100 milyondan fazla tür yaşamaktadır. Araştırmacılar her geçen yıl yeni türler buluyorlar. Küçük omurgasız hayvanların binlerce tür olduklarını biliyoruz bu nedenle yeni bulunanlar bizi şaşırtmıyor. Fakat, yeni bulunan maymunlar, kaplumbağa ya da kuş türleri gerçekten bize ilginç geliyor. İşte, yeni bulunan türler ;

maymun

Caqueta maymunu ;

Yeni bir memeli keşfi yapmak nadir görülen bir durumdur. Yeni maymun keşfetmekse çok enteresan bir durumdur. 2010 yılında bilim adamları Güney Kolombiya’da, bir maymun türü keşfettiler. Bu primat kedi gibi hırıltılar çıkarıyordu. Yapılan araştırmalarda bu canlıdan sadece 250 adet yaşamaktadır.

denizyıldızı

Gorgon deniz yıldızı ;

Bu deniz yıldızı orta Atlantik kıyıları boyunca yaşayan canlılardır. Aberdeen İskoçya Üniversitesi bilim adamları tarafından keşfedildi. Palnkton ve karides yiyerek beslenen bu canlılar, deniz yıldızlarının kuzeni olarak kabul ediliyor.

inrik çiçeği

Attenborough’un ibriklisi ;

İbrik veya sürahi olarak ismi geçen bu canlı, Filipinlerde yaşıyor.Bitkinin adı doğa bilimci Sir David Attenborough tarafından verilmiştir. Memelileri, sinekleri ve böcekleri yiyen etebur bir bitkidir.

böcek türü

Phobaticus chani ;

Dünyanın en uzun böceği olduğu düşünülüyor. Böceğin boyu 22 cm.’e kadar büyüyor. Yağmur ormanlarında gölgelik alanlarda yaşıyor. Borneo’da keşfedilen böcek, kılık değiştirmekte ustadır.

çiçek yarasası

Çiçek yarasası ;

Endonezya bilimsel keşif heyeti tarafından yeni Gine Endonezya adasında olan Foja dağında bulunan yarasa, ormanda olan çiçeklerin nektarları ile beslenmektedir. Nektarları içmek için uzun dilini kullanır. Gündüzleri rahatlıkla ortalarda beslenmek için uçabilmektedir.

krbağa balığı

Psychedelic Frogfish ;

1999 yılında Endonezya yakınlarında okyanusta bulunmuştur. Sarı, beyaz ve koyu turuncu girdaplı desenleri olan balık kurbağayı andırdığından bu ismi almıştır. Sadece bu okyanus bölgesinde yaşayan bu balık, sahile yakın sularda yaşar.

geko

Pullu gözlü Geko ;

Pullu gözlü kertenkele yeni keşfedilen türler arasındadır. Ekvator ormanlarında yaşamaktadır. Ekvador yağmur ormanlarında dağlık yamaçlarda yaşayan bu türün kendi içinde farklı türleri olduğu düşünülüyor.

kaplumbağa

Pearl River kaplumbağası ;

1992 yılında bulunan kaplumbağa, 6-11 inç boyutlarında istiridye, balık ve böcek ile beslenen bu tür, Louisiana ABD’de yaşamaktadır. Halen bu kaplumbağa türü araştırma ve koruma altındadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.