Yemekten sonra bunları yapmayın
Menu

Yemekten sonra bunları yapmayın

yemek baş

Yemek yedikten sonra yapılmaması gereken bazı şeyler var. Özellikle akşam yemekleri metabolizmamız için en tehlikeli öğündür. Fazla yemek yemek ya da yemek sonrası yaptığımız hatalar hayatımıza bile mal olabilir. İşte, yemek yedikten sonra yapılmaması gerekenler ;

Giant Burger

Beynimiz yemek yerken yaklaşık 20 dakika içinde tokluk sinyali verir. Bu sinyal aslında midenin artık yemeğe devam etme uyarısıdır. Tat aldığımız nokta dilimizdir. Yemekleri çok çiğneyerek yediğimizde hem sindirim kolaylaşır hem de yemekten zevk alınır.

Yemekten yarı aç kalkmak gereklidir. Fakat çok yemek yenildiyse kalp ve sindirim sistemi ciddi manada zorlanır. Yemek yenildikten bir süre sonra vücutta bulunan kanın neredeyse 2.8 litresi sindirime yardım için o bölgeye toplanır. Kalan kan vücuda yetmeye çalışır. Kalp daha fazla atar. Bu noktada yemek sonrası egzersiz bu nedenle tehlikelidir. Kalp ve dolaşım ciddi manada zorlanır. Çünkü kan eksiktir. Yemek sonrası yatmak da tehlikelidir. Bu nedenle oturun ve sindirimin vücudunuzda yapılamasını bekleyin.

yemek yemek

Karnınız toksa, yemekten 45-50 dakika sonra 20 dakika kadar kısa bir yürüyüş yapın. Yatmak yerine bacaklarınızı uzatın ve oturun. Yüksek tansiyonunuz varsa soda içmeyin. Yemek sonrası bastırır diye kahve içmeyin. Kahve içinde ki kafein sayesinde kan dolaşımını arttırır. Karnınızı sıkan ve dar kıyafetleriniz varsa hemen çıkarın. Eğer yatmak zorundaysanız sağ tarafınıza uzanın.

yemek3

Yemek sonrası mümkün olduğunca ılık bardak su veya ılık çay için. Yapılan araştırmalarda ılık su veya çayın sindirime faydası büyüktür. Mide içi sıcaklaşacağından besinler daha hılı parçalanacaktır. Yapılan araştırmalarda soğuk su veya içecekler ile yenilen yemekler, midede parçalanamadığını göstermektedir. Sindirim kalın parçalar halinde yiyecekleri aldığından damar tıkanıklığı ve kalp krizi yaşayabilirsiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.