Yeme bozuklukları- Anoreksiya- Sıfır beden hastalığı
Menu

Yeme bozuklukları- Anoreksiya- Sıfır beden hastalığı

yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları – Anoreksiya –  bulimia nevroza Sıfır beden hastalığı, bulimia hastalığı hakkında..

Yemek yeme bozuklukları çağın hastalığı olarak kabul ediliyor. Özellikle sıfır bedenin moda olması pek çok kadında yemek yememe gibi bazı sorunlara neden oluyor. Güzel olmak uğruna sağlığını kaybeden hatta hayatını bitiren milyonlarca kadın var. Yeme bozukluğu ile ortaya çıkan hastalıklar ; aneroksiya, bulimya, nonspesifik yeme bozukluğu, oburluk ve akşam yeme sendromu olarak sınıflanır. İşte, yeme bozuklukları ve aneroksiya ;

aneroksiya

Aneroksiya Nervoza

Kilosu düşük olmasına rağmen kilo almaktan ve şişmanlıktan korkma, bedenini kilolu görme, kilo kaybına inanmama ile kendini belli eder. Sıklıkla 14 ve 18 yaşlarında kız çocuklarında görülür. Aşırı koruyucu ve sorunları çözümlemede başarısız, desteğin olmadığı ailelerde görülür. Yeme diyet ve güzelliğine çok zaman harcayan ve aile bireyleri arasında yeme ve dikkat bozukluğu olan kişilerde görülür. Aneroksiya riski taşıyan kişiler, kadınlar, hafif şişmanlığı olanlar, kendine güvenin düşük olması, kimlik sorunu olanlar, obsesif kişilikler, akranları ile yarışanlar, çocuklukta olumsuzluklar yaşayanlar, anne ve babanın beklentilerinin yüksek olması, çocuklukta cinsel taciz geçirenlerdir.

Aneroksiyası olanlar, ailelerini mutlu edecek şeyler yaparlar. Kendi davranışlarını, ihtiyaçlarını, dürtülerini ve hatta bedenlerini yönetemedikleri duygusu ile yaşarlar. Çaresizlik duygusunu yenmek için beden ağırlığı, biçimi ve yeme davranışlarını aşırı denetime alırlar.

Bulimiya Nervoza

18 yaşında ortaya çıkar. Madde bağımlığı ile paralel bir seyir izleyebilir. Genelde bu hastalar kıtlıktan çıkmış gibi kalorili yiyecekler yerler. Daha sonrada bu yiyecekleri kusarlar. Kusma sırasında rahatlama, kustuktan sonra suçluluk hissi duyarlar. Kiloları normal hatta sıfır bedene yakın kişilerde görülür. Tedavisinde antidepresanlar, lityum ve psikolojik tedavi uygulanır. Hastaların %70’i iyileşir, %30’u hastalığa tekrar geri döner. %6 oranında ölüm ortaya çıkar.

Oburluk

Normalden fazla yeme ve hızlı yemek yeme, rahatsızlık duyulsa da yemek yemeği engelleyememe, açlık hissetmediği durumlarda yemeğe devam etme, rahatsızlık hissedildiğinden yalnız yemek yeme, yemek sonrası depresyon ve suçlu hissetme başlıca belirtileridir. Bu tarz hastalar psikolojik bir sorun mutlaka taşırlar ve hızlı kilo alırlar. Psikolojik ve iştahı baskılayan ilaçlar ile tedavi edilirler.

Akşam yemek yeme sendromu

Geceleri sürekli atıştıran ve yemek yiyen insanlardır, gündüzleri hiçbir şey yemezler, uyku bozukluğu yaşarlar. Psikolojik sorunlar vardır ve psikolojik tedavi ile çözümlenir.

Yeme bozukluğu ile karışan hastalıklar

Hipertiroidizm ve hipotiroidim,

Barsak hastalıkları,

Beyin tümörleri,

Addison hastalığı,

Diyabet olarak sayılabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.