Menu

Yelken sporu

Yelken sporu özgürlüğün sporudur. Deniz, açık hava ve rüzgar ile yapılan bu spor disiplin, hızlı karar verme ve beceri gerektirmektedir. Önceden belirlenen rotada, sporcuların tekneyi dış ortam şartlarına göre idare edebilmesi ölçülür.

Yelken sporu nasıl yapılır?

Yelkencilik, çok fazla kural ve en fazla araç kullanma bilgisi istemektedir.  Tekneyi idare etmek ve rüzgara karşı fiziksel güç, kurallara tam uyum ve kullanılan araçların, bakımından tarzına kadar bilgi sahibi olmak gerekmektedir.  Yelkencilik orsa, apaz ve pupa olmak üzere 3 seyir şeklinde yapılmaktadır.  Yelkencilik, gezi ve yarış yelkeni olarak ikiye ayrılır. Gezi yelkenciliği, çeşitli süreler içinde belirli rotalarda insanları gezi amaçlı dolaştırmaya denir. Yarış yelkenciliği, birbirine eş olan farklı kategorilerdeki teknelerin kendi aralarındaki yarışlardır. 45 dakikalık, 3 deniz mili uzunluğundaki yarışlara Optimist, dünya ve kıtalar arası yarışlara Sailboard yarışı denilmektedir.  Yelkencilikte yarışlara katılmak için, yelken lisansı alınmalıdır. Türkiye dışında ülkelerde, sporcular bir kulüp üyesi olmak zorundayken, ülkemizde ferdi lisans, yarışmalara katılmak için yeterli kabul edilir.

Yelken sporu yapabilmek için yarışmalarda; tekne ve ana parçaları, arma, ekipman, yelken, bilgi, aerodinamik bilgisi, yarış kuralları, yarış taktikleri, deniz trafik kuralları, bakım ve onarım içeren teknik bilgiler gereklidir. Seyir şekilleri, teknenin başından kıçına doğru geçtiği varsayılan doğrunun, rüzgar vektörü ile yaptığı açı ile ortaya çıkar. Bunlar; orsa, teknenin rüzgara doğru en küçük açıyla gittiği seyirdir. Dar Apaz; Orsa ile apaz arasındaki seyre verilen isimdir. Apaz; Teknenin rüzgarı yandan aldığı ve 90 derecelik açı olduğu seyirdir. Geniş Apaz; Apaz ile pupa arasındaki seyirdir. Pupa; Teknenin rüzgarı arkadan aldığı ve açının 180 derecede vardığı seyirdir. Yelkenli teknelerde iki çeşit manevra vardır. Bunlar Tramola; rüzgar üstüne yapılan manevradır. Kavança; rüzgar altına doğru yapılan manevradır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.