Menu

Yaz tatili fikirleri

yaz tatili

Yaz tatili fikirleri

Yaz tüm sıcaklığını gösterdi ve tatil planları mı yapıyorsunuz. Unutmayın, uzmanlar tatil yapmanın ve hayata kısa bir ara vererek dinlenmenin öncelikle ruh sağlığımız ve bedenimiz üzerine etkilerini dikkate almamız gerektiğini söylüyorlar. Bu nedenle senede hiç olmazsa 10-15 gün kadar kendimize vakit ayırmalıyız.

Yaz tatilini hemen herkes sıcak kumlar ve deniz olarak düşünür. Oysa yaz tatilinde dağlık bölgelerde ya da orman ile iç içe geçirebilirsiniz. Örneğin. Yaz ayları için gidilecek belki de en iyi bölge Karadeniz olabilir. Trabzon, Giresun, Rize, Ordu hatta Samsun’u kapsayan bir yayla turu yapılabilir. Yeşilin her tonu ve Karadeniz yaylalarının serinliği bol oksijeni altında tarihi ve turistik mekanlar gezilebilir. Yaz aylarında bu bölgeye gezi yapmanın pek çok avantajı vardır. Çünkü tüm kış ve ilkbaharı yağmurlu geçiren Karadeniz’de Haziran sonu ile eylül başlarına kadar yağmur olmaz. Bu da size rahat ve doğanın içinde bir tatil olanağı verir. Trabzon’da Sümela manastırı dahil olmak üzere şirin yaylalarda Uzun göl gibi muhteşem doğa harikaları gezilebilir. Genelde yaylaların hepsinde doğa içinde motel veya otellerde kalabilirsiniz. Karadeniz şehirlerinde de güzel oteller vardır. Bunun için komple paket turlar mevcuttur. Yaz tatilinde ikinci seçeneğiniz yurt dışı turları olabilir. Özellikle yaz ayları için hazırlanmış Ege adalarında, İspanya, İtalya, kuzey Afrika turları hem fiyat açısından mantıklı hem de yeni yerler görmek ve keşfetmek için idealdir. Kuzey Afrika turları arasında olan Tunus değerlendirilmelidir. Muhteşem bir deniz ve harika bir atmosferi olan bu bölgede rüya tatil yapabilirsiniz hem de çok ucuza. Bu arada illa ki deniz diyorsanız Ege ve Akdeniz sahillerimizde tatil fikrini de unutmayalım. Kaş, Kalkan, Kemer gibi Akdeniz’in en güzel noktalarında tatil seçenekleri çok fazladır. üstelik Kaş ve Kalkandan günü birlik yunan adaları turu yapabilirsiniz. Bu bölgeden çalışan tekneler sizi günübirlik bu adalara götürüyor. Günübirlik girişlerde vize ve pasaport istenmiyor. Arzu edilirse bu bölgeden kiralanan tekneler ile Akdeniz’in tüm koylarını gezebilirsiniz. Yaklaşık 2-3 yıldır çok moda olan 2-3 ailenin ortak kiraladığı tekneler ile 1 haftalık tatil programı da yapılabilir. Bu teknelerde 2-3 ailenin kalabileceği kamaralar mevcuttur. Alınan yemek ve içecek stokları ile tekne bir merkezden hareket ederek, Ege ya da Akdeniz turuna 1 haftalık olarak çıkar. Bu süre zarfında tüm el değmemiş koylar gezilir, denize girilir ve balık tutulur.

Yaz tatilinde illaki bir yerlere gitmek fikri yerine kendinize bir mola vererek belirli kurslara ve programlara katılabilirsiniz. Yelken, doğa yürüyüşleri, satranç, bisiklet gibi sporlara ilgi duyuyorsanız çok keyifli vakit de geçirebilirsiniz. Önemli olan kendinizi nerede ve nasıl mutlu, dinlenmiş hissedeceğinizdir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.