Yalancıyı nasıl anlarız
Menu

Yalancıyı nasıl anlarız

yalan baş

Karşınızda ki insanın size yalan söyleyip söylemediğini anlamak istiyorsanız dikkat edeceğiniz birkaç nokta var. Çünkü, insanlar yalan söylerken beden dilleri onları ele verir. Bilimsel verilere göre yalan söyleyen insanlar, bedenlerinin kendilerini ele vermesine engel olamıyorlar.

yalan1

Beynimiz bir bilgisayardır. Belleğimizi zorladıkça bazı ani durmalar ortaya çıkar. Yalan söylerken belleğimizi ve beynimizi zorlarız. Beyni zorladıkça, göz bebekleri hızla büyür, göz kırpmalar azalır, ellerin hareketi yavaşlar. Konuşurken bu tarz vücutsal donmalar yaşanır. İşte bu hareketler yalanın başlıca işaretidir.

yalan2

Sohbet esnasında küçük bir gerginlik ile birlikte bacaklarımızı hareket ettiririz. Genelde insanlar yalan söylerken gerginleştiğinden, bacaklar harekete geçer. Ritmik şekilde hareketlenen bacaklar omuzlarında hareket etmesini sağlar. Bu nedenle karşınızda ki insanın bacaklarına ve omuzlarına dikkat edin.

yalan3

Gerginliği gizlemenin en iyi yolu, gülümsemektir. Bu nedenle karşınızda ki insan yerli yersiz sahte gülümsemeler atıyorsa yalan söylüyor olabilir. Ayrıca gereksiz onaylama hareketleri de yalanın verdiği gerginliği kapatmak için sıklıkla yapılır. Çünkü, insanlar yalan söylediğinde vücut bunu bir gerilim olarak algılar. Bu gerilimi boşaltacak yer arar. Beynimizi çok kullandığımızda ve yalan için zorladığımızda vücudumuzda oluşan kaslar harekete geçerek ısınmamızı sağlar. Karşınızda ki insan kravatını gevşetiyor ya da koltuk altlarından terliyorsa yalan söylüyor olabilir. Karşınızda ki kişi hızla ısınıyor, terliyorsa konu üzerine biraz daha gitmeye başlayın. Çünkü, yalan söylüyor olabilir.

yalan4

Yapılan araştırmalarda yalan söyleyen kişiler, ses tonlarında çeşitli değişimler yaşamaktadır. Konuşurken, aşırı düşüş ya da tizleşme yalanın başlıca belirtisidir. Bu nedenle ses tonuna dikkat edin. Yalan söyleyen kişiler sizden gözünü kaçırır diye sakın düşünmeyin. Çünkü, yalan söyleyen kişiler tam tersi gözlerinizin içine bakarlar. Bu nedenle bunu kıstas almayın.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.