Yakın zamanda haritadan silinecek yerler
Menu

Yakın zamanda haritadan silinecek yerler

kaybolan şehirler

Dünyada pek çok yer bizim kadar şanslı olmayacak. Doğa ve iklim değişiklikleri ile, dünyanın bazı bölgeleri yakın zamanda haritada olmayacaktır. Dünyanın en büyüleyici şehirleri veya alanları yavaş yavaş yok oluyor. İşte, liste ;

meksika

Mexico City ;

Meksiko şehri yavaş yavaş yok oluyor. Başlangıçta şehir bir göl yatağına inşa edilmiş ve yer altı suları şehrin altında birikmeye devam etmiştir. Kentin her an çökme tehlikesi olduğundan şehri kurtarmak için suyu dışarı çıkarmayı denediler fakat, şehir batmaya başladı. Eğer acil bir önlem alınmazsa şehir her an batarak yok olabilir.

bangledeş

Bangladeş ;

Hindistan ve Myanmar arasında kalan ülke, Bengal körfezi ve Brahmaputra nehri ile bölünür. Ülke, tropik fırtınalar, hortumlar ve sürekli seller yaşamaktadır. Yapılan araştırmalarda su seviyesi 1 metre kadar yükseldiğinde ülkenin yarısı sular altında kalacaktır.

maldivler

Maldivler ;

Hint okyanusunda olan Maldivler, deniz seviyesinin en düşük sınırında olan ülkesidir. Yerin altına çok uzun inen bir dağ üzerine konuçlanan ülke, okyanus suyunun yükselmesi ile sular altında kalacaktır. Bu nedenle, Avustralya ada halkına yerleşim izni vermiştir.

patagonya

Patagonya ;

Şili ve Güney Amerika’da Arjantin’de bulunan bu bölge, And dağları, çöller, stepler ve otlakların olduğu bir yerdir. Fakat bu bölgenin altında olan plakalar hızla birbirinden ayrılmaktadır. Bu nedenle yakın bir zamanda bölgenin çökerek yok olması bekleniyor.

glacer national park

Glacier National Park ;

Montana’da bulunan bu park, son 10 yılda %25 kadar çökmüştür. Dünyanın hızla ısınması göz önüne alındığında 2020 yılında bu bölgenin tamamen yok olacağı öngörülmüştür. Müthiş bir habitatı olan bölgenin kaybı için yapılacak hiçbir şey yoktur.

mısır piramitleri

Mısır Piramitleri ;

Bu yapılar binlerce yıldır ayakta kalsa da uzmanlar 30 yıl içinde yok olacaklarını söylüyor. Kum fırtınaları, pek çok satıcı ve turistlerin kötü muamelesi nedeni ile tehlikeli bir döneme girdiği düşünülüyor. Özellikle şehrin, piramitler ile iç içe hale gelmesi bir diğer tehtit olarak düşünülüyor.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.