Menu

Uzayda sıcaklık ne kadardır uzay nedir,uzayda yaşam varmıdır,uzayda astronotlar nasıl geziyor

http://www.hanimlar.com/image/yazi_img/uzay10.jpg

Sıcaklık bir cismin atomik yapısı ile ilgilidir. Bir cismin molekülleri çok titreşiyorlarsa o cisim sıcak, az titreşiyorlarsa soğuktur. Bu nedenle sıcaklığa sahip olabilen tek şey maddedir. Uzay ise yüzde 99,99 vakumdur yani boşluktur, pratikte içinde molekül, atom ve parçacıkların bulunmadıkları kabul edilebilir. Dolayısı ile uzayın bir sıcaklığı olamaz.

Uzayın sıcaklığı yoktur ama uzayda bulunan cisimlerin sıcaklıkları vardır. Evrenin ortaya çıkışını açıklamaya çalışan ‘büyük patlama’ teorisi doğru ise rastlanabilecek en yüksek sıcaklık o anda olmalı. Gittikçe soğuyan evrende yıldızların ve onlara yakın gök cisimlerinin, atomik yapılarına göre belli sıcaklıkları vardır. Uzayın en az yoğun olduğu yerlerdeki cisimlerin sıcaklıklarının ise, atomik hareketlerin durduğu sıcaklıktan 3 derece fazla yani eksi 270 derece civarında olduğu tahmin ediliyor.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan yapılan bir açıklamaya göre ise uzayda dönüp duran Hubble teleskopu uzaydaki şimdiye kadar rastlanan en soğuk bölgenin fotoğrafını çekmiş. 5000 ışık yılı uzaklıkta, Centaurus takımyıldızında bulunan bu bölgedeki sıcaklık mutlak sıfır noktasından l derece daha sıcak yani eksi 272 dereceymiş.

İnsanların uzayın sıcaklığını merak etmelerinin asıl nedeni uzaya çıkan astronotlardır. Onların nasıl bir sıcaklık ile karşılaştıkları, üzerlerindeki giysilerin buna nasıl dayandıkları hep merak konusu olmuştur. Astronotların gittikleri en uzak yer Ay’dır. Dünyamız atmosferi dışında ve Ay’daki sıcaklık ise Güneş’in ışığına doğrudan maruz kalınıp kalınmadığına bağlıdır.

Buralarda güneş ışığını doğrudan alan yerler, suyun kaynama noktasından bile yüksek bir sıcaklığa, 120 dereceye kadar ısınırlar. Güneş görmeyen yerlerde ise sıcaklık eksi 156 dereceye kadar düşer. Astronotlar kısa bir sürede 280 derecelik bir ısı farkı ile karşılaşabilirler. Bu nedenle astronotların giysilerinin ve uzay araçlarının izolasyon tasarımları çok önemlidir.

Yeryüzünde üzerimize kat kat giysiler bile giysek, vücut ısısını atmosfere oldukça çabuk veririz. Rüzgar bu ısı kaybını daha da hızlandırır. Ay’da ve uzayda yürüyen bir astronot ise içi vakum olan bir termosun içinde gibidir. Dışarıya ısı kaybı çok az olduğundan ve kendi vücudu sürekli ısı ürettiğinden üşümekten çok sıcaklık hisseder.

Son 50 Yorum
 1. berna Cevapla
 2. Miraç Kucuckaslan Cevapla
 3. Muratbey Cevapla
 4. Muratbey Cevapla
 5. Esma Uzun Cevapla
 6. abdurrahman Cevapla
 7. meqan qoliq aşiq Cevapla
 8. BERFİN Cevapla
 9. fahrettin Cevapla
 10. Ezgi Cevapla
 11. recep Cevapla
  • sn öle sn salak Cevapla
 12. bahttin baki aydın Cevapla
 13. ömer faruk fidan Cevapla
 14. leyla Cevapla
 15. UZAY KONUŞUYORRRR Cevapla
 16. enes s.ü. fizik öğr. asistan adayı Cevapla
 17. dfe Cevapla
 18. furkozihni Cevapla
 19. furkozihni Cevapla
 20. HASIBE Cevapla
 21. ahmet Cevapla
 22. ahmet Cevapla
  • yaqmur Cevapla
 23. emre Cevapla
  • yaqmur Cevapla
 24. berfin Cevapla
 25. demet Cevapla
 26. deniz Cevapla
 27. BEGÜM Cevapla
 28. BEGÜM Cevapla
  • yaqmur Cevapla
 29. BEGÜM Cevapla
 30. BEGÜM Cevapla
  • yaqmur Cevapla
 31. ipek Cevapla
  • yaqmur Cevapla
 32. nirgül Cevapla
 33. asi kız Cevapla
 34. adem Cevapla
 35. beyzanur bektaş Cevapla
  • ragıpgülerketen ovalı Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.