Menu

Türkiye’nin görülmesi gereken antik kentleri

antik kentler

Ülkemizin dünyanın medeniyetlerinin çoğunluğunun yaşadığı bir yer olduğunu düşünürseniz, zengin bir kültüre sahip olduğumuzu çok daha iyi anlarsınız. Fakat, ne yazık ki pek çok tarihi eserimiz yurt dışında ki müzelerde sergileniyor. İşte mutlaka görülmesi gereken antik kentlerimiz ;

efes antik kenti

Efes antik kenti ; MÖ. 6 binli yıllarda kurulan antik kent, Roma döneminin en görkemli kentlerinden kabul ediliyor. İzmir Selçuk’ta olan kent,  en büyük liman şehirlerinden ve yaklaşık olarak 200 bin kişinin yaşadığı düşünülüyor. Üstelik, dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis tapınağı bu kenttedir.

aizonai antik kenti

Aizonai antik kenti ; Kütahya il sınırları içinde olan kent, Bizans döneminin önemli dini kentlerindendir. Antik dönemde yapılan baraj, binalar, caddeler, nekropol alanları hatta Meter’in kutsal mağarası buradadır. Zeus adına yaptırılan Helenistik dönemin en iyi korunmuş olan tapınağı da bu antik kenttedir.

pergamon antik kenti

Pergamon antik kenti ; İzmir Bergama’da bulunan antik kent, Roma döneminin kentidir. 50 bin kişilik amfitiyatrosu, 30 bin kişilik tiyatronun olduğu bir kenttir. 1870 yılında Anadolu’da yapılan demiryolu çalışmalarında Alman bir mühendis tarafından bulunmuştur.

magnesia antik kenti

Magnesia antik kenti ; Aydın Germencik’te bulunan antik kentin pek çok eseri Fransa, Almanya ve İstanbul müzelerinde sergilenmektedir.

piriene antik kent

Priene antik kenti ; Aydın ili Güllübahçe yakınındadır. MÖ:2 bin yılında kentin kurulduğu düşünülüyor. Dünyada şehir planlamasını en iyi yapan kenttir. Ünlü antik mimar Hippodamus tarafından grid sistem ile yapılmış bir şehirdir.

milet antik kenti

Milet antik kenti ;  Aydın Söke ilçesinde bulunan antik kent, liman kentidir. Bugün denizden uzaklaşmış ve kara parçaları arasında kalmıştır. 15 bin kişilik tiyatrosu, roma hamamları, gymnasium, agoraları ile görülmeye değerdir.

zeugma antik kenti

Zeugma antik kenti ; Gaziantep Nizip ilçesinde bulunan Zeugma antik kenti, Çingene kızı mozaği ile dünyaya ün salan bir kenttir. Şehrin bir kısmı, Birecik barajının suları altındadır. Roma döneminden kalan mozaikler ile dünyaca ünü vardır. Daha henüz kazı çalışmaları devam etmektedir. Bulunan ve su altında kalmayan bölgeler, açık hava müzesi haline getirilecektir.

myra antik kent

Myra antik kenti ; Kaş, Demre ilçesindedir. Myra antik kenti, Noel babanın doğduğu ve yaşadığı kenttir. Tiyatrosu, arenaları, kaya mezarları ile dünyaca ünlüdür. Kayalarda yapılan oymalar mutlaka görülmelidir.

afrodisyas antik kenti

Afrodisias antik kenti ; Bu antik kentin hikayesi çok ilginçtir. Ünlü fotoğrafçı Ara Güler bu bölgede fotoğraf çekerken kaybolmuş ve antik kenti bulmuştur. Aydın Karacasu bölgesindedir. Dünyaca ünlüdür.

hieropolis antik kenti

Hierapolis antik kenti ; Pamukkalededir. O dönemlerde tedavi amaçlı insanlar buraya geldiklerinden turistik bir kent olduğu düşünülür. 10 bin kişilik tiyatrosuyla ilgi çekici bir antik kenttir.